BFG złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku

BFG złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku
Getin Noble Bank - Logo (źródło: Getin Noble Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) 28 kwietnia ’23 złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku (GNB), podał Fundusz. Po ogłoszeniu upadłości przez sąd wierzyciele Getin Noble Banku będą mogli zgłaszać roszczenia do masy upadłości.

„Jest to kolejny standardowy etap procedury przymusowej restrukturyzacji, a Fundusz tym samym wypełnił zobowiązanie w tym zakresie nałożone przez Komisję Europejską.

Złożenie wniosku w żaden sposób nie wpływa na sytuację VeloBank S.A., klientów tego banku oraz bezpieczeństwa środków w nim zgromadzonych. Wniosek nie wpływa również na sytuację osób posiadających kredyt walutowy w Getin Noble Bank S.A.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Prezes Adam Marciniak o sprzedaży VeloBank

Od kiedy mogą zgłaszać się wierzyciele?

Do czasu ogłoszenia upadłości Bankiem niezmiennie zarządza administrator wyznaczony przez BFG. Po ogłoszeniu upadłości przez sąd wierzyciele Getin Noble Banku będą mogli zgłaszać roszczenia do masy upadłości, wskazano także.

Przypomniano także, że 30 września 2022 r. BFG wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Banku, gdyż spełnione zostały wszystkie przesłanki ustawowe, w tym zagrożenie upadłością, która była jedyną alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji.

Czytaj także: Prezes BFG: VeloBank do sprzedania od maja lub czerwca tego roku

VeloBank pod kontrolą BFG

Z końcem września 2022 roku Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych wykluczył z obrotu akcje Getin Noble Banku.

W wyniku procedury resolution Getin Noble Banku powstał VeloBank, który jest kontrolowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Aktywa VeloBanku wynoszą 40 mld złotych.

Czytaj także: VeloBank wkracza do gry z nową strategią i ofertą, co zaproponuje klientom?

Źródło: ISBnews