Będzie można kupić jedno mieszkanie w roku

Będzie można kupić jedno mieszkanie w roku
Fot. stock.adobe.com/ah_fotobox
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali przekazano do KPRM

Osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

PCC 6 procent

Dodatkowo nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana.

Zgodnie z obecnym kształtem projektu, podatek ten wyniesie 6 proc.

Czytaj także: Prezes Centrum AMRON o rządowych planach opodatkowania większej liczby posiadanych mieszkań>>>

Kogo projekt nie dotyczy?

Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych.

Ograniczenia w nabywaniu mieszkań nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania.

Nie obejmą także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego, ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Zwolnienia z rygorów ustawy

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

Projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie (w przypadku pozytywnej rekomendacji) skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Źródło: PAP BIZNES