Będzie kryterium dochodowe w przedłużonych wakacjach kredytowych?
„Jeśli już mówimy o kryteriach dochodowych, to rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok.
Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego” – powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Wprost”.
Nie doprecyzował, jak miałyby wyglądać te kryteria.
Czytaj także: EBC krytycznie o polskich powszechnych wakacjach kredytowych
Wiele zależy od poziomu inflacji
W połowie maja ’23 premier informował, że bierze pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych, jeżeli inflacja pozostanie na tyle wysoka, że uniemożliwi obniżenie kosztów rat kredytowych.
Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.
W marcu ’23 Mateusz Morawiecki mówił, że rząd nie wyklucza przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok, „jeżeli będzie tego wymagać sytuacja”.
Banki zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) 1,131 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości 281 mld zł do 30 kwietnia 2023 r.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | ZBP | Regulacje determinują dzisiejszą bankowość
Wakacje kredytowe – kiedy rząd zdecyduje?
Wiceminister finansów Artur Soboń informował na początku maja ’23, że decyzja w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok jeszcze nie zapadła i analiza sytuacji nastąpi – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – w połowie tego roku.
Pod koniec stycznia br. Artur Soboń informował, że Ministerstwo Finansów będzie zastanawiać się w połowie roku nad potrzebą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. w zależności od poziomu inflacji.
Doprecyzował, że gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13% r/r, „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał 31 maja 2023 r., że inflacja konsumencka wyniosła 13% w ujęciu rocznym w maju 2023 r., według wstępnych danych. Konsensus rynkowy wyniósł: 13,2% r/r.