Barometr Ofert Pracy we wrześniu w dół, ożywienie na rynku zahamowało

Barometr Ofert Pracy we wrześniu w dół, ożywienie na rynku zahamowało
Fot. stock.adobe.com/fotogestoeber
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 6,7 pkt we wrześniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Barometr Ofert Pracy (#BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 6,7 pkt we wrześniu 2020 r. #BIEC #praca #OfertyPracy

„Zegar rynku ofert pracy od kilku miesięcy wykazuje niewyraźne oznaki możliwego odbicia i zakończenia okresu recesji wraz z przejściem do fazy ożywienia. Mimo wszystko optymistyczny scenariusz ożywienia o postaci 'V’ z dalszym wzrostem jest mało realistyczny. W obecnych warunkach bardziej prawdopodobny scenariusz to przebieg recesji w kształcie litery 'W’, a więc z drugą falą obostrzeń spowodowanych nasileniem zakażeń. Skala spadków będzie zależała przede wszystkim od: terminu pojawienia się na globalnym rynku szczepionki; stopnia ograniczeń powtórnego lockdownu gospodarki, jeśli taki będzie; a także działań stymulacyjnych rządu oraz skali, którą będzie ta pomoc obejmowała” – czytamy w raporcie.

Spadek liczby ofert pracy

Spadek liczby ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, we wrześniu notowany jest we wszystkich województwach z wyjątkiem zachodniopomorskiego. Największe spadki w skali miesiąca obserwowano w woj. podkarpackim, mazowieckim i podlaskim, podano także.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w sierpniu w górę, ale i tak znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii koronawirusa >>>

We wrześniu w największym stopniu redukcja ofert pracy dotyczyła zawodów usługowych, zaś w mniejszym zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych, podano także.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews