Barometr Ofert Pracy w sierpniu lekko w dół. Rynek stabilizuje się

Barometr Ofert Pracy w sierpniu lekko w dół. Rynek stabilizuje się
Fot. stock.adobe.com/fizkes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 0,1 pkt m/m i wyniósł 265,5 pkt w sierpniu 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy stabilizację na rynku wolnych miejsc pracy #praca #rynekpracy #BOP #BIEC

„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu nie zmienił się znacznie w porównaniu do miesiąca ubiegłego. W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy stabilizację na rynku wolnych miejsc pracy. Jest to najdłuższy okres braku wyraźnych zmian na rynku od połowy 2016 roku. Może to świadczyć o osiągnięciu maksimum możliwości kreacji nowych miejsc pracy przy obecnym stanie gospodarki” – czytamy w raporcie.

Problemy pracodawców ze znalezieniem pracowników

Pracodawcy wciąż stoją w obliczu znacznych trudności w zatrudnianiu nowych pracowników ze względu na ograniczoną podaż pracy.

„Z punktu widzenia rynku ofert pracy województwa można obecnie podzielić na trzy typy. Do pierwszego z nich należą te nieliczne, w których wciąż trwa tendencja wzrostowa i jedynie nieznacznie została ona zachwiana. Głównymi przedstawicielami tej grupy są woj. małopolskie oraz pomorskie. Należą do niej również woj. śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie” – czytamy w raporcie.

Większość województw, na czele z mazowieckim i łódzkim, zalicza się do grupy, w której wyraźny spadek ofert pracy został odrobiony w sezonie wakacyjnym po głębokich spadkach. Tam liczba publikowanych przez przedsiębiorców ofert pracy ponownie wzrosła i nie był to wzrost spowodowany jedynie czynnikami sezonowymi.

„Trzecia grupa regionów charakteryzuje się spadkiem, po którym nie nastąpił do tej pory wzrost. Należą do niej woj. zachodniopomorskie, lubuskie i podkarpackie” – podano także.

Ograniczenie liczby ofert w transporcie

Z badania wynika, że w sierpniu najkorzystniejsze zmiany wystąpiły w przypadku ofert pracy fizycznej oraz ofert pracy dla zawodów usługowych.

„W sierpniu szczególnie widoczne było ograniczenie liczby ofert w transporcie, po długo obserwowanym ich rozkwicie. Jednak jest to na razie pierwsza taka zmiana i niekoniecznie musi przerodzić się ona w trwalszą tendencję. Ostry spadek obserwujemy w sierpniu w branży pielęgnacji zdrowia i urody” – czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews