Barometr Ofert Pracy w październiku w dół. Ostry spadek liczby wakatów
„Kurczenie się liczby wakatów trwa dłużej niż w poprzednim okresie dekoniunktury w 2013 roku, a tak ostrego ich spadku nie obserwowaliśmy od czasów kryzysu finansowego w latach 2008-2009. Obecna wartość indeksu jest zbliżona do tej z września 2017 roku. Do spadku liczby internetowych ofert zatrudnienia przyczynia się kurczenie tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw, wciąż rosnące koszty pracy oraz ogólne ochłodzenie klimatu koniunktury gospodarczej. Zegar rynku ofert pracy od kilku miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury na rynku” – czytamy w raporcie.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy we wrześniu w dół. Dobra koniunktura rynku hamuje >>>
Mniej ofert pracy we wszystkich województwach
W 2019 roku spadkowa tendencja obserwowana jest we wszystkich województwach bez wyjątku, przy czym największa redukcja internetowych ofert pracy w stosunku do grudnia ub. r. dotyczyła woj. lubuskiego, opolskiego oraz wielkopolskiego, podało Biuro.
„Spośród szerokich grup ofert pracy, w samym październiku wzrost liczby internetowych ofert pracy obserwujemy jedynie dla pracowników fizycznych. W pozostałych grupach wystąpił spadek liczby wakatów. Największej redukcji uległa grupa ofert skierowanych do przedstawicieli zawodów usługowych” – czytamy w raporcie.
Z dłuższej perspektywy czasu, w zawodach związanych z pracami fizycznymi ofert pracy przybyło w ostatnich latach najwięcej, zaś w zawodach z zakresu nauk społecznych – najmniej, podkreślono.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.