Barometr Ofert Pracy w maju w górę, spadek liczby ofert pracy wyhamował

Barometr Ofert Pracy w maju w górę, spadek liczby ofert pracy wyhamował
Fot. stock.adobe.com/LIGHTFIELD STUDIOS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 5,6 pkt i wyniósł 223 pkt w maju 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według Instytutu, spadek liczby ofert pracy wyhamował we wszystkich województwach.
Barometr Ofert Pracy (#BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 5,6 pkt i wyniósł 223 pkt w maju 2020 r. #BIEC #praca

„W samym maju wyhamowanie spadku liczby internetowych ofert pracy, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, notujemy we wszystkich województwach. Najwięcej nowych ofert napłynęło do woj. kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego, w których odnotowano relatywnie niewielką liczbę zakażeń koronawirusem. Z kolei w woj. śląskim, które jest obecnie ośrodkiem największej liczby zakażeń, liczba ofert pracy pozostała na poziomie zbliżonym do tego z poprzedniego miesiąca. W relacji do lutego br. wszędzie jest dużo mniej ofert. W największym stopniu spadek dotyczył woj. mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. W tych dwóch pierwszych regionach spadek liczby wakatów wyniósł ponad 40%” – czytamy w raporcie.

Wzrost liczby internetowych ofert pracy

W maju obserwowany jest wzrost liczby internetowych ofert pracy dla wykonawców pracy fizycznej oraz dla grupy zawodów społecznych i prawnych, podkreślono także.

Czytaj także: Prognozy rekrutacyjne polskich firm najsłabsze od ponad 10 lat, raport ManpowerGroup >>>

Biuro zaznaczyło, że biorąc pod uwagę jednomiesięczne opóźnienie nadchodzących z powiatowych urzędów pracy danych dot. bezrobocia oraz okres wypowiedzenia, obowiązujący przy umowach o pracę, który może potrwać trzy miesiące, rzeczywiste skutki ograniczenia aktywności gospodarki dla rynku pracy będą możliwe do oszacowania w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zakładając brak nawrotu epidemii.

W zawodach usługowych wzrost odnotowano jedynie w dwóch kategoriach

„W zawodach usługowych w samym maju wzrost odnotowano jedynie w dwóch kategoriach: w branży hotelarskiej oraz zdrowotnej. Należy jednak podkreślić, że były to niewielkie wzrosty z niespotykanie niskiego poziomu. Spadek w największym stopniu dotyczył branży edukacyjnej, medialnej oraz szeroko pojętej logistyki. W relacji do lutego br. sytuacja jest podobna do pozostałych grup. Opcja rekrutacji zdalnej najczęściej pojawiała się w ofertach skierowanych do przedstawicieli branży medialnej, edukacyjnej oraz logistycznej. Ofert z możliwością pracy zdalnej najwięcej było w branży edukacyjnej. Na pełny etat najczęściej chcą zatrudniać firmy z branży zdrowotnej oraz logistycznej. Najwięcej pracy dodatkowej z kolei odnotowano w branży hotelarskiej” – czytamy dalej w raporcie.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews