Barometr Ofert Pracy w maju w dół. Mniej ofert zatrudnienia we wszystkich województwach

Barometr Ofert Pracy w maju w dół. Mniej ofert zatrudnienia we wszystkich województwach
Oferty pracy Fot. stock.adobe.com/stockpics
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 12,2 pkt m/m i wyniósł 275,5 pkt w maju 2019 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według Instytutu, zegar rynku ofert pracy przeszedł do ćwiartki wskazującej na wygasanie pozytywnych koniunkturalnych tendencji.

Barometr Ofert Pracy (#BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 12,2 pkt m/m i wyniósł 275,5 pkt w maju 2019 r. #BIEC #praca

„W maju redukcja liczby internetowych ofert pracy wystąpiła we wszystkich województwach. Największy spadek liczby wakatów obserwowaliśmy w woj. pomorskim, łódzkim oraz zachodniopomorskim, najmniejszy zaś w woj. podkarpackim, opolskim oraz małopolskim. W woj. lubuskim w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wystąpiło pięć spadków. W sześciu województwach: opolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim, podlaskim oraz śląskim odnotowaliśmy już cztery spadki w tym roku” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w górę. Liczba wakatów rośnie drugi miesiąc z rzędu >>>

Spadek liczby wakatów wystąpił we wszystkich grupach ofert pracy

W maju spadek liczby wakatów wystąpił we wszystkich grupach ofert pracy, podało Biuro.

„Redukcję liczby miejsc pracy dla przedstawicieli zawodów ścisłych i inżynieryjnych oraz usługowych notujemy drugi miesiąc z rzędu, zaś dla przedstawicieli prac fizycznych i prostych – trzeci. W skali miesiąca najmniejsza redukcja dotyczyła ofert pracy z zakresu nauk społecznych i prawnych, zaś największa – usługowych. Wbrew obserwowanym wahaniom liczba wakatów dla grupy nauk społecznych i prawnych oraz ścisłych i inżynieryjnych pozostała na poziomie zbliżonym do tego przed rokiem, natomiast w przypadku pracy fizycznej – widocznie większym” – czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews