Barometr Ofert Pracy w lutym znowu w dół, efekt obostrzeń związanych z koronawirusem
Autorzy badania podają, że wskaźnik w lutym spada drugi miesiąc z rzędu.
Jest to konsekwencją utrzymujących się ograniczeń epidemicznych i wysokiej niepewności w zakresie prognozowanego rozwoju epidemii, a zatem również tempa „odmrażania” gospodarki.
„Zbliżanie się sezonu wiosenno-letniego niesie nadzieję na większą aktywność gospodarki, ale również obawy o niewystarczające „otwarcie” poszczególnych jej obszarów” – napisano w komentarzu do danych.
Spadek liczby internetowych ofert pracy w całej Polsce
Autorzy podają, że spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w samym lutym notowany jest we wszystkich województwach.
„Najmniejszy spadek wystąpił w woj. śląskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim. Gorzej było w woj. łódzkim, mazowieckim oraz podlaskim. W przekroju mapy zakażeń lepsza sytuacja wystąpiła w województwach o niskiej ich liczbie” – czytamy w raporcie.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w styczniu w dół, przez obostrzenia mniejsze zapotrzebowanie na pracowników >>>
Redukcja wakatów w lutym wystąpiła wszędzie; mniejszy od średniej krajowej spadek wystąpił w przypadku ofert skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych, zaś wyraźnie większy w przypadku ofert pracy fizycznej, podał BIEC.
„W zawodach usługowych w lutym ofert zatrudnienia było nieco więcej niż w styczniu w kategoriach ofert dot. logistyki oraz edukacji. Spadek liczby wakatów notujemy w branży zdrowotnej oraz medialnej” – czytamy dalej.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.