Barometr Ofert Pracy w grudniu w górę. W 2019 r. wyraźny spadek wakatów
„Do redukcji liczby ofert pracy przyczyniło się pogorszenie nastrojów gospodarczych przedsiębiorców, wysokie koszty pracy oraz oznaki nasycenia rynku pracy. Zegar rynku ofert pracy od sierpnia ub. r. wskazywał na zakończenie okresu sprzyjającej rynkowi wakatów koniunktury. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w listopadzie pozostała na poziomie sprzed miesiąca, równym 5,3%. Mimo wszystko, stopa bezrobocia osiągnęła historyczne minimum i w skali roku spadła o 0,4 punkty procentowe” – czytamy w raporcie.
Gdzie największy spadek liczby ofert?
Wskazano, że w grudniu największy spadek liczby ofert wystąpił w woj. świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim, a w skali całego ubiegłego roku widoczne oznaki koniunkturalnego spadku zaobserwowano we wszystkich województwach bez wyjątku.
„Patrząc z punktu widzenia trwalszych tendencji rozwojowych, największy wzrost liczby wakatów w ciągu ostatnich pięciu lat wystąpił w woj. mazowieckim, śląskim oraz pomorskim” – czytamy w raporcie.
Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w listopadzie w górę. Utrzymuje się spadek koniunkthttps://alebank.pl/barometr-ofert-pracy-w-listopadzie-w-gore-utrzymuje-sie-spadek-koniunkturyury >>>
Wzrost liczby wakatów jedynie dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych
„Spośród szerokich grup ofert pracy w skali całego ubiegłego roku wzrost liczby wakatów, choć marginalny, notujemy jedynie dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych. Wśród pozostałych szerokich grup ofert największy spadek obserwowano w grupie prac fizycznych. W obliczu dekoniunktury pracodawcy najpierw zwalniają pracowników do bezpośredniej obsługi zleceń. Również z tego powodu wyraźny spadek popytu na pracę obserwujemy także w stosunku do sprzedawców i pracowników bezpośredniej obsługi klienta. Z punktu widzenia trwalszych tendencji rozwojowych, w ciągu ostatnich pięciu lat najwięcej ofert pracy napłynęło dla przedstawicieli prac fizycznych i prostych, zaś najmniej dla grupy nauk społecznych” – oceniono w raporcie.
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.