Barometr Ofert Pracy w grudniu w górę, liczba ogłoszeń wzrosła w części kategorii

Barometr Ofert Pracy w grudniu w górę, liczba ogłoszeń wzrosła w części kategorii
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 10,3 pkt w grudniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Liczba ogłoszeń o zatrudnieniu w większości kategorii spadła w okresie epidemii, zaś w niektórych kategoriach nastąpiło wyraźne odbicie.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy obserwowaliśmy mocne uderzenie w rynek usług oraz powrót liczby ofert pracy w niektórych kategoriach do poziomu sprzed 2009 roku.

„W niektórych kategoriach ofert pracy koniunkturalny spadek dodatkowo wsparty został sytuacją sanitarną i tylko pogorszył i tak złą sytuację. Ale mimo wszystko dużych wzrostów bezrobocia udało się uniknąć. Choć liczba ogłoszeń o zatrudnieniu w zdecydowanej większości kategorii spadła w okresie epidemii, to niektóre w niektórych kategoriach nastąpiło już wyraźne odbicie” – czytamy w raporcie.

Zmiany strukturalne popytu na pracę

Zdaniem BIEC nowe procesy i uwarunkowania zapoczątkowane przez pandemię na rynku pracy mogą wywierać istotny wpływ na zmiany strukturalne popytu na pracę w najbliższym dziesięcioleciu.

„Wielu rzeczy o rynku pracy dowiedzieliśmy się w ubiegłym roku:

– rekrutacja w pełni może być przeprowadzona online,

– wiele zawodów może być wykonywanych w trybie zdalnym,

– delegacje często mogą być zastąpione wideokonferencjami,

– niemalże wszystkie zakupy mogą być dokonane online, a rozbudowana infrastruktura pozwoli na szybką ich dostawę,

– korporacje mogą wydawać mniej pieniędzy na utrzymanie biur i siedzib,

– sztuczna inteligencja jest w stanie przejąć coraz więcej rutynowych obowiązków,

– mnóstwo kompetencji, a nawet kwalifikacji można uzyskać nie wychodząc z domu” – czytamy w raporcie.

Ofert zatrudnienia przybyło niemal we wszystkich sektorach

W grudniu ub.r. ofert zatrudnienia przybyło niemal we wszystkich sektorach. Największą zmianę w skali miesiąca odnotowano dla przedstawicieli zawodów usługowych, społecznych i prawnych oraz ścisłych i inżynieryjnych.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w listopadzie w górę, w niektórych branżach spora redukcja wakatów >>>

BIEC podkreślił, że mimo obserwowanej odbudowy w drugiej połowie ub.r., liczba internetowych ofert zatrudnienia we wszystkich grupach w całym 2020 roku była na poziomie istotnie niższym niż w roku poprzednim.

Największy spadek w relacji do ubiegłego roku notujemy w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych oraz usługowych, które razem stanowią 60% ogólnej liczby wakatów na polskim rynku pracy.

„Główną przyczyną tak dużych spadków w tych grupach były zawody, oparte na interakcjach interpersonalnych, które ze względu na ograniczenia sanitarne nie były w stanie normalnie funkcjonować” – czytamy dalej.

Najlepsza sytuacja w grupie zawodów związanych z naukami ścisłymi

Najlepsza sytuacja panowała w grupie zawodów związanych z naukami ścisłymi, w której liczba wakatów na koniec roku była jedynie nieznacznie poniżej wartości sprzed roku, co było związane z gwałtownym wzrostem popytu na rozwiązania teleinformatyczne dla pracy zdalnej oraz serwisów internetowych, podał BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews