Barometr Ofert Pracy w czerwcu w górę; wakatów więcej niż przed epidemią

Barometr Ofert Pracy w czerwcu w górę; wakatów więcej niż przed epidemią
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 1,1 pk proc. w czerwcu 2021 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Obecnie wakatów jest już więcej niż przed epidemią, do czego przyczynia się reakcja sektora prywatnego na zniesienie ograniczeń epidemicznych, jak również chęć konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji, m.in. wakacyjnych. Napędza to popyt i zwiększa potrzeby zatrudnieniowe przedsiębiorstw.

BIEC wskazało, że do wzrostu liczby ofert pracy przyczyniły się zmiany w grupie prac fizycznych oraz dla przedstawicieli nauk ścisłych. W pozostałych grupach ofert było z kolei nieznacznie mniej niż przed miesiącem.

W zawodach usługowych oraz społecznych i prawnych liczba wakatów oscyluje na poziomie delikatnie wyższym niż przed epidemią.

„Większych wzrostów w tych grupach nie udało się osiągnąć głównie ze względu na wysoki udział tak zwanych zawodów „kowidowych”, innymi słowy kategorii, w przypadku których praca była utrudniona, a przejście w tryb offline niemożliwy” – czytamy w komunikacie. 

Prawdopodobny pesymistyczny scenariusz

BIEC wskazało ponadto, że choć liczba ujawnionych nowych przypadków COVID-19 maleje od kilku miesięcy, całkowite wyeliminowanie zagrożenia związanego z powrotem zakażeń na poziom sprzed końca marca br. nie jest obecnie możliwe.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w maju w górę, po zniesieniu obostrzeń przybyło wakatów w usługach >>>

„Ponadto, całkiem prawdopodobny jest pesymistyczny scenariusz, w którym rozpowszechnienie nowego gatunku delta koronawirusa może doprowadzić do nowych ograniczeń sanitarnych” – czytamy także. 

Rosnąca inflacja oraz niedobór niektórych surowców

Spośród pozostałych źródeł zagrożeń dla dalszej ekspansji rynku wakatów wciąż wskazywane są  głównie rosnąca inflacja oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej, który wraz ze wzrostem kosztów zatrudnienia rozkręca spiralę inflacyjną. 

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews