Najnowsze wydanie tło Najnowsze wydanie miesięcznika BANK
Czytaj więcej
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Newsletter
menu
search
zamknij wyszukiwarkę
logo BANK.pl
PARTNER PORTALU
  • logo Blik
  • Partner Portalu BANK.pl - Związek Banków Polskich
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Miesięcznik
  • Edukacja finansowa
  • ESG
  • WIBOR
  • Firma
  • Blogi
  • O nas
zamknij menu
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Miesięcznik
  • Edukacja finansowa
  • ESG
  • WIBOR
  • Firma
  • Blogi
  • O nas
Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter Ikona youtube
PARTNER PORTALU
  • logo Blik
  • Partner Portalu BANK.pl - Związek Banków Polskich
ESG

Banki w Polsce wobec zrównoważonego rozwoju

21.02.2025 08:59 Agnieszka Nierodka | Związek Banków Polskich / ZBP
Banki w Polsce wobec zrównoważonego rozwoju
AdobeStock, autor: Pcess609
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najnowszy webinar realizowany w ramach Programu Analityczno-Badawczego WIB dotyczył tematyki intensywnie dyskutowanej w sektorze, czyli ujęcia kwestii ESG w działalności bankowej, pisze Agnieszka Nierodka.

Podczas webinaru zaprezentowano dwa raporty badawcze: „Zrównoważone finansowanie przez banki” – opracowany przez zespół z UEK: dr hab. Joanna Krasodomska prof. UEK, dr Krzysztof Kil oraz dr Monika Sady; oraz „Banki wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju – stan obecny i perspektywy na przyszłość” – przygotowany przez dr Annę Spoz (KUL). Głos w dyskusji zabrała także dr Ilona Skibińska- Fabrowska (NBP, UMCS), która omówiła tematykę makroekonomicznych uwarunkowań finansowania ESG przez banki.

Działania banków w obszarze zrównoważonego finansowania

Omawiane raporty przedstawiły kluczowe aspekty finansowania zrównoważonego rozwoju przez instytucje bankowe. W obliczu globalnych wyzwań klimatycznych i rosnących regulacji dotyczących ESG, banki pełnią istotną rolę w transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.

W raporcie przeanalizowano działania banków w Polsce, oceniono skalę finansowania projektów zrównoważonych oraz wskazano na wyzwania i korzyści wynikające z integracji ESG w strategiach bankowych. Jak podkreśliła prof. J. Krasodomska: „Działania podejmowane przez banki w zakresie zrównoważonego rozwoju przyjmują dwa podejścia: (i) ograniczenie zaangażowania finansowego wobec działalności wysokoemisyjnych oraz (ii) zaniechanie finansowania branż powszechnie uznawanych za kontrowersyjne”.

Wyk. Ograniczanie finansowania działalności wydobywczej węgla na przykładzie mBanku

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 12.

Inne artykuły tego autora:

  • 90. webinar PAB WIB nt. analizy rentowności sektora bankowego w Polsce, 9 maja ‘25
  • Słaby popyt na kredyt ze strony przedsiębiorstw
  • MFW: spowolnienie gospodarcze w cieniu protekcjonizmu i wzrostu niepewności

Integracja ESG w politykach kredytowych i inwestycyjnych

Działania sektora na polu ESG obejmują również kredytowanie projektów związanych z OZE, emisję zielonych obligacji oraz rozwój instrumentów finansowych powiązanych z ESG. Banki wdrażają także systemy klasyfikacji finansowania pod kątem jego wpływu na środowisko i społeczeństwo, stosując wewnętrzne polityki sektorowe ograniczające finansowanie działalności szkodliwej dla klimatu.

Istotnym aspektem strategii banków jest integracja ESG w politykach kredytowych i inwestycyjnych, a także edukacja klientów i dostawców w zakresie zasad zrównoważonego rozwoju. Jak zauważył dr K. Kil:

„Wiele banków już opracowało kompleksowe strategie ESG, które stanowią integralną część ich strategii biznesowej; na etapie opracowywania strategii jest jeszcze grupa banków spółdzielczych. Kluczowe elementy strategii obejmują neutralność klimatyczną, transformację energetyczną oraz włączenie zasad ESG do oferty produktowej. Wyzwaniem pozostaje nadal niska świadomość dot. ESG oraz częste zmiany regulacyjne w tym zakresie”.

Skala finansowania zrównoważonego i ryzyka ESG

Raporty wskazały na dynamiczny wzrost skali zrównoważonego finansowania w Polsce. Banki coraz częściej angażują się w finansowanie projektów związanych z transformacją energetyczną i gospodarką niskoemisyjną, jednak poziom zaangażowania różni się w zależności od instytucji.

Duże banki detaliczne, ujęte w indeksie WIG-BANKI, przodują w implementacji zasad ESG, podczas gdy mniejsze instytucje dopiero dostosowują swoje strategie do nowych wymogów regulacyjnych.

Jak zauważyli prelegenci, banki działające w Polsce wypełniają minimalne standardy w zakresie sprawozdawczościdotyczącej zrównoważonego finansowania, brak jest jednak standaryzacji w zakresie prezentacji danych.

Jednym z kluczowych wskaźników prezentowanych w jednorodnej formie jest Green Asset Ratio (GAR). Porównanie jego poziomu w analizowanych bankach z wartością w wybranych krajach wskazuje na niskie zaangażowanie banków działających w Polsce w procesy transformacyjne w gospodarce w ujęciu taksonomicznym.

Wyk. Wartości średnie GAR (stan według obrotu – Turnover oraz nakładu inwestycyjnego CapEx) w wybranych krajach UE w 2023 r. w świetle badań ING Research 2024

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 31.

Inne artykuły od Portal Finansowy BANK.pl:

  • Prezes Michał Gajewski i zarząd Santander BP zostali powołani na nową kadencję
  • Ryzyko prawne w polskiej bankowości wyższe niż ryzyko kredytowe
  • Wiceminister rolnictwa podsumowuje Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu

Zarządzanie ryzykiem ESG

Kluczowym elementem jest także zarządzanie ryzykiem ESG. Banki muszą uwzględniać wpływ czynników klimatycznych i społecznych na swoje portfele kredytowe oraz działalność operacyjną.

Wprowadzanie regulacji środowiskowych wymaga od instytucji dostosowania metod raportowania oraz identyfikacji ekspozycji na ryzyka środowiskowe i społeczne. Jak podkreśliła dr A. Spoz: „Większość banków w Polsce postrzega ESG jako ryzyko przekrojowe, zaszyte w bardziej tradycyjnych dla działalności bankowej typach ryzyka (kredytowe, rynkowe, płynności itd.)”.

Jak zauważyła przy tym dr A. Spoz: „Zmniejszenie częstotliwości wprowadzania nowych regulacji lub wydłużenie czasu potrzebnego na ich implementację – pozwoliłoby na osiągnięcie trwalszego efektu w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Wyk. Specyfika ryzyka ESG

Rodzaje ryzyka bankowegoWyszczególnienie
kredytoweCzynniki ryzyka ESG mogą wpłynąć na zmniejszenie zdolności kredytobiorcy do spłaty posiadanego zadłużenia  lub zdolności banku do całkowitego odzyskania wartości udzielonego kredytu.  
rynkoweCzynniki ryzyka ESG mogą prowadzić do obniżenie wartości aktywów finansowych.
płynnościCzynniki ryzyka ESG mogą wpływać negatywne na płynność finansową banków (zwłaszcza wielkość i stabilność dostępnych dla nich źródeł finansowania), a brak odpowiedniej płynności może ograniczyć zdolność banku do dostosowania się do nowych wymagań ESG.
operacyjneWystąpienie negatywnych czynniki ESG może skutkować utratą lub zmniejszeniem wartości aktywów trwałych. Dodatkowo narasta ryzyko prawne i  regulacyjne,  a także koszty postępowań sądowych związanych z zaangażowaniem pośrednim lub bezpośrednim banków w realizacje (finansowanie) projektów  niewpisujących się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.
reputacyjneRyzyko utraty lub zmniejszenia reputacji banków może wzrastać na skutek zaangażowania się banków w finansowanie przedsiębiorstw i projektów niewpisujących się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, a także niedostosowania do obowiązujących regulacji prawnych (w tym także w zakresie ujawnień).
strategiczneWystąpienie czynników ESG może powodować konieczność modyfikacji lub zmiany stosowanego modelu biznesowego.
Źródło: Spoz A., Banki wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju – stan obecny i perspektywy na przyszłość,  PABWIB 2025 r.

Raportowanie ESG i realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju

Badania podkreślają znaczenie przejrzystości i sprawozdawczości w zakresie ESG. Coraz więcej banków publikuje raporty zrównoważonego rozwoju, w których ujawniają informacje dotyczące swojego wpływu na środowisko, struktur zarządzania ESG oraz postępów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

Jak zauważyła przy tym dr M. Sady: „Cele Zrównoważonego Rozwoju pojawiają się częściej w strategii banków niż w liście do interesariuszy, choć są w nim obecne odwołania do zrównoważonego rozwoju”. Kluczowym problemem w zakresie rzetelnego raportowania jest konieczność pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania danych przez banki.

Budowa wspólnych narzędzi w obszarze zarządzania danymi (np. Platforma ESG BIK) jest czynnikiem istotnie wspierającym rzetelność raportowania i jego porównywalność. Dostępne na rynku badania wskazują na relatywnie niską jakość dotychczasowych ujawnień taksonomicznych zrealizowanych w grupie polskich spółek giełdowych oraz niską świadomość kredytobiorców w kwestiach ESG, co istotnie ogranicza wartość informacji wykorzystywanych m.in. w procesach analizy kredytowej.

Ze względu na ograniczoną dostępność danych, banki zadeklarowały, że rzadko tworzą raporty ESG własnymi siłami – ponad 40% ankietowanych banków w całości korzysta przy tym z usług zewnętrznej firmy.

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 78.

Zrównoważone finansowanie w praktyce banków – wyniki badań ankietowych

Badaniem ankietowym objęto 29 banków, które mają 60% udział w aktywach sektora. Blisko 2/3 ankietowanych banków określiło swoje zaangażowanie w zrównoważone finansowanie jako niskie i przeciętne, a jednocześnie ten poziom zaangażowania banku oceniono jako optymalny w stosunku do prowadzonej przez bank działalności.

 

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 67.

Średnia wartość kredytu z obszaru zrównoważonego finansowania jest niższa w porównaniu do innych kredytów, zaś w ocenie około połowy respondentów – marża „zielonego” kredytu nie była niższa niż w przypadku „tradycyjnego” kredytu.

 

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 69.

W ocenie ankietowanych banków, kluczowe działania w zakresie zrównoważonego rozwoju to przede wszystkim edukacja: kredytobiorców, inwestorów i kadry zarządzającej banków.

 

Źródło: Krasodomska J. i in., Zrównoważone finansowanie przez banki, Sygn. PAB/WIB 22/2024, s. 70.

Jak stwierdziła dr M. Sady: „Postępy w zakresie realizowania celów zrównoważonego rozwoju są słabo mierzalne – z tego względu mierzy je jedynie 5 na 29 badanych banków.”

Wyzwania dla sektora bankowego związane z ESG

Mimo rosnącego zaangażowania banków w zrównoważone finansowanie, sektor nadal napotyka na liczne bariery.

W ocenie dr I. Skibińskiej – Fabrowskiej są to: (i) pewnego rodzaju subiektywizm, brak jednolitych standardów oceny zrównoważonych projektów, (ii) wysokie koszty wdrożenia nowych regulacji i dostosowania systemów IT do wymagań ESG, (iii) ograniczona dostępność danych oraz krótkie szeregi czasowe, (iv) braki kadrowe i konieczność szkolenia kadry menedżerskiej i pracowników bankowych w zakresie ESG, (v) niepewność – także od strony makroekonomicznej czy geopolitycznej.

Zapis webinarium oraz zapis omawianych raportów badawczych są już dostępne na stronie Programu Analityczno-Badawczego: www.pabwib.pl.

Lista webinarów PABWIB zaplanowanych na I połowę 2025 r. oraz formularz zapisów: https://konferencje.bank.pl/konferencje/webinaria-pab-wib/

 

Agnieszka Nierodka, ZBP
Agnieszka Nierodka – ekonomistka, doradca zarządu w Zespole Badań i Analiz Związku Banków Polskich. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących rozwoju rynku hipotecznego i nieruchomości, refinansowania kredytów hipotecznych, ochrony konsumenta oraz prawa europejskiego. Posiada bogate doświadczenie jako prelegent i trener dla sektora bankowego i deweloperskiego oraz jako autorka publikacji na temat rozwoju bankowości hipotecznej i rynku listów zastawnych w Polsce i UE, ochrony konsumenta hipotecznego oraz efektywności obowiązków informacyjnych wobec konsumenta. Od ponad 15 lat zapewnia wsparcie w zakresie badań statystycznych i problemów legislacyjnych grupom roboczym przy Europejskiej Federacji Hipotecznej w Brukseli.
Źródło: Portal Finansowy BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tagi
Anna SpozESG / Environmental, Social and corporate GovernanceIlona Skibińska-FabrowskaJoanna KrasodomskaKrzysztof KilMonika SadyProgram Analityczno-Badawczy WIB / PAB WIBWebinarium
Autor Agnieszka Nierodka | Związek Banków Polskich / ZBP

Zobacz także

Kacper Dworniczak. Źródło: VeloBank
VeloTalent: Kacper Dworniczak wydał solowy album dzięki wsparciu VeloBanku
„Barometr Flotowy 2025” Arval Mobility Observatory
Polski rynek flotowy przyspiesza, ale bez elektromobilności
Finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania”. Źródło: UEP
Finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” – zwycięzcy
ZOBACZ WSZYSTKIE Z TEJ KATEGORII
logo Bank
  • O nas
  • Reklama
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Newsletter
logo Bank Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter Ikona youtube
logo Miesięcznika Bank Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
© Copyright 2025 Centrum Procesów Bankowych i Informacji
  • Polityka prywatności
  • Pliki cookie
  • Bankiwpolsce.pl
Strona korzysta z plików cookie
Na stronie stosujemy pliki cookie w celu zapewnienie prawidłowego działania, ułatwienia korzystania, a także w celach statystycznych i marketingowych. Wybierając „Zaakceptuj wszystkie” wyrażasz zgodę na stosowanie wszystkich plików cookie. Jeśli chcesz wyrazić zgodę na stosowanie tylko niektórych plików cookie, wybierz „Ustawienia”, skonfiguruj preferencje i wybierz przycisk „Zapisz”. Pamiętaj, że możesz zmienić swoje ustawienia w każdym czasie klikając przycisk „Pliki cookie” w stopce portalu. Szczegółowe informacje o sposobie, w jaki  używamy plików cookie oraz przetwarzamy Twoje dane, a także o przysługujących Ci prawach, odnajdziesz w Polityce prywatności.

Niezbędne: Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania strony internetowej, zapewniające podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony umożliwiające, m.in. wykorzystywanie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie internetowej, czy tez dostęp do jej obszarów wymagających uwierzytelnienia.

Funkcjonalne: Pliki cookie, które pomagają w realizacji pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości strony internetowej na platformach mediów społecznościowych, zbieranie opinii i innych funkcji podmiotów trzecich.

Analityczne: Pliki cookie wspomagające zebranie anonimowych danych statystycznych i analitycznych związanych z aktywnością użytkowników na stronie internetowej. Pomagają nam analizować liczbowe aspekty ruchu użytkowników na stronie internetowej oraz służą do zrozumienia, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają uzyskać informacje na temat liczby odwiedzających, współczynnika odrzuceń, źródła ruchu itp.

Marketingowe: Pliki cookie stosowane do analizowania aktywności użytkowników, wyświetlania odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej efektywne dla wydawców
i reklamodawców strony trzeciej.
Niezbędne Zawsze aktywne
Pliki cookie niezbędne do prawidłowego działania strony internetowej, zapewniające podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony umożliwiające, m.in. wykorzystywanie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie internetowej, czy tez dostęp do jej obszarów wymagających uwierzytelnienia.
Funkcjonalne
Pliki cookie, które pomagają w realizacji pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości strony internetowej na platformach mediów społecznościowych, zbieranie opinii i innych funkcji podmiotów trzecich.
Analityczne
Pliki cookie wspomagające zebranie anonimowych danych statystycznych i analitycznych związanych z aktywnością użytkowników na stronie internetowej. Pomagają nam analizować liczbowe aspekty ruchu użytkowników na stronie internetowej oraz służą do zrozumienia, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają uzyskać informacje na temat liczby odwiedzających, współczynnika odrzuceń, źródła ruchu itp. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketingowe
Pliki cookie stosowane do analizowania aktywności użytkowników, wyświetlania odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej efektywne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Ustawienia
{title} {title} {title}