Banki stabilnym partnerem sektora agro
– Trudno sobie wyobrazić dyskusję o przyszłości polskiej gospodarki bez odniesienia do rolnictwa i przyszłości tego segmentu – zauważył Paweł Minkina, wiceprezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji i redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”.
O udziale sektora agro w całości polskiej wymiany zagranicznej świadczą liczby, przytoczone przez prezesa ZBP – tylko w ubiegłym roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych wart był 51,8 mld euro. Rzecz w tym, że chcąc utrzymać podobne rezultaty w kolejnych latach, potrzeba adaptować się do wymogów i wyzwań współczesności.
– Kluczem do dalszej ekspansji w naszej ocenie jest specjalizacja, innowacje i zrównoważony rozwój – zaznaczył dr Tadeusz Białek, dodając, iż banki mogą odegrać w tych procesach niezwykle istotną rolę, zarówno dostarczając bezpośredniego finansowania, jak również zapewniając ofertę dodatkowych instrumentów w rodzaju gwarancji czy instrumentów faktoringowych, przydatnych w szczególności eksporterom.
Czytaj także: Prezes ZBP o nadziejach związanych z Forum Finansowania Agrobiznesu
Rosną potrzeby inwestycyjne polskiego sektora rolnego
Dr Tadeusz Białek przypomniał, że perspektywa przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej powoduje, iż polscy przedsiębiorcy i rolnicy muszą stawiać na inwestycje i nowoczesne technologie oraz zrównoważony rozwój, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku.
„Nie bez znaczenia są kwestie zmian klimatycznych, które stanowią ogromne wyzwanie dotykające istocie każdego obszaru naszej gospodarki. Sektor produkcji żywności wedle oficjalnych danych odpowiedzialny jest za około 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego stoi przed koniecznością głębokiej transformacji” – dodał dr Tadeusz Białek.
Dodatkowo czeka nas implementacja dyrektywy CSRD, nakładająca obowiązek raportowania emisji związanych z całym łańcuchem dostaw, co ma przyczynić się do redukcji emisji.
„Banki chcą się włączyć w ten obszar przy finansowaniu branży rolnej, wspierając inwestycje w niskoemisyjne technologie, takie jak biogazownie rolnicze, czy nowoczesne systemy nawadniania. Naszą rolą jest oferowanie finansowania na preferencyjnych warunkach dla projektów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju” – dodał prezes ZBP.
Niemniej istotnym działaniem jest rozwój rolnictwa regeneratywnego, gdyż intensywna gospodarka rolna doprowadziła do erozji gleby i zmniejszenia jej zdolności do retencji wody, co nabiera znaczenie w obliczu cyklicznie powtarzających się powodzi i susz.
„Jesteśmy naturalnym partnerem biznesowym i rolników, i sektora spożywczego, chcemy pomóc im przejść ścieżkę transformacji sektora” – dodał dr Tadeusz Białek. Wspomniał też o współpracy z administracją publiczną, w tym agendami zaangażowanymi w proces modernizacji polskiej branży agro.
Czytaj także: Minister rolnictwa i Związek Banków Polskich rozmawiają o finansowaniu agrobiznesu
Struktura polskiego sektora bankowego sprzyja finansowaniu branży rolno-spożywczej
O tym, że w obliczu zmian, dokonujących w obecnym świecie innowacyjność jest jedyną szansą na utrzymanie konkurencyjności mówił Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przypomniał, iż przez 20 lat polskiej obecności w UE polski sektor rolno-spożywczy przeszedł prawdziwą rewolucję, a dynamika rozwoju tej branży była wyższa niż w innych państwach UE.
„To również efekt mądrego wspierania inwestycji, tych krajowych i tych z kapitałem zagranicznym, jak też dobrego wykorzystania różnych instrumentów finansowych w tym zakresie” – dodał Adam Nowak.
Sam tylko eksport polskich wyrobów rolnych przez te dwie dekady zwiększył się dziesięciokrotnie. Pamiętać jednak należy, że oczekiwania konsumentów się zmieniają i oferta rynkowa musi się do nich dostosowywać.
Przedstawiciel resortu rolnictwa przypomniał, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zbyt dużo uwagi poświęcono eksportowi surowców rolnych, zamiast koncentrować się na możliwości dostarczania produktów wysokoprzetworzonych, co wygenerowałoby nowe miejsca pracy i przełożyło się na rozwój gospodarczy.
Ma to też znaczenie w kontekście przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, co sprawi, że polski sektor agro będzie musiał konkurować z gigantycznymi producentami rolnymi z tego kraju.
„Już dzisiaj potencjał Ukrainy w zakresie produkcji zbożowej jest nieporównywalny z Polską. Dlatego jako kraj musimy się zastanawiać, jak rywalizować z wykorzystaniem innowacji, jak wykorzystać postęp i nowe technologie w tym zakresie” – dodał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Podkreślił także, iż obok produkcji roślinnej i zwierzęcej niezwykle istotne jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym wytwarzanie biogazu, co może stać się trzecim obszarem aktywności gospodarczej polskiej wsi, wpływając zarazem na redukcję emisji z produkcji żywnościowej.
Adam Nowak przypomniał też, iż struktura polskiego rynku bankowego sprzyja finansowaniu branży rolno-spożywczej, obok lokalnych banków spółdzielczych i instytucji z kapitałem krajowym mamy podmioty z kapitałem zagranicznym, których instytucje macierzyste mają olbrzymie doświadczenie w finansowaniu rolnictwa.
„Mamy stabilnego partnera po stronie usług bankowych – dodał przedstawiciel resortu rolnictwa i rozwoju wsi”.