Banki i przedsiębiorstwa w planie odbudowy gospodarki UE po kryzysie COVID-19
Arkadiusz Lewicki omawiając przed kamerą aleBank.pl najważniejsze punkty spotkania przypomniał, że „Plan odbudowy gospodarki Unii Europejskiej po kryzysie COVID-19” opiera się na trzech filarach.
Trzy filary
Pierwszy filar dotyczy reakcji na sytuację kryzysową związaną z samą pandemią koronawirusa.
Drugi filar to plan działań inwestycyjnych skierowanych do sektora prywatnego, w tym dotyczący wypłacalności przedsiębiorców.
Trzeci filar to pakiet działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Unii Europejskiej, w tym przeciwdziałanie pandemiom w przyszłości.
2 biliony euro
Unia Europejska zamierza przeznaczyć na realizację tych planów prawie 2 biliony euro, w tym w ramach głównego instrumentu o nazwie Next Generations. Ten instrument będzie dostępny dla zainteresowanych m.in. przy udziale banków i rynku finansowego.
Zostaną uruchomione nowe gwarancje unijne, nowe pożyczki, nowe instrumenty wsparcia kapitałowego.
– Planujemy w najbliższym czasie wypracować propozycje sektora finansowego, sektora bankowego przede wszystkim ‒ tak, aby można było jak najlepiej przygotować nasz rynek finansowy do wykorzystania nowych instrumentów i do wygenerowania tzw. efektu dźwigni dla polskiego biznesu – powiedział Arkadiusz Lewicki.
Na co stawia Komisja Europejska?
Dyrektor Krajowego Punkt Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej wskazał na główne obszary, na których będzie się skupiać unijny plan odbudowy. Dla Komisji Europejskiej ważna jest neutralność klimatyczna, budowanie tzw. Zielonego Ładu czyli przechodzenie od gospodarki opartej na węglu do gospodarki wykorzystującej przyjazne dla środowiska źródła energii.
Kolejny istotny cel unijnej transformacji to budowa społeczeństwa cyfrowego. Unia będzie wspierać mobilność, MŚP, innowacje.
Prawie 10 mld euro Komisja Europejska chce przeznaczyć na budowę bezpieczeństwo Unii, w tym bezpieczeństwo zdrowotnego jej obywateli.
Ważnym kierunkiem inwestycyjnym będzie także rolnictwo, w tym rolnictwo zgodne z polityką klimatyczną. Komisja proponuje przeznaczyć dodatkowe środki na Wspólną Politykę Rolną.
– Zachęcamy wszystkich do odwiedzania strony www.instrumentyfinansoweue.gov.pl, jest to portal Krajowego Punktu Kontaktowego, gdzie będziemy informować o szczegółach planu odbudowy gospodarki Unii Europejskiej po kryzysie COVID-19. Także zachęcamy do konsultacji, przesyłania opinii, Państwa uwag i propozycji dotyczących tego planu na adres: programy@zbp.pl. – zapraszał dyrektor Arkadiusz Lewicki.