Banki Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu miesięcznika The Banker

Banki Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu miesięcznika The Banker
Fot. stock.adobe.com / Antonio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Banki Europy Środkowej i Wschodniej są w dobrej kondycji i prawie wszystkie ujęte w rankingu zwiększyły kapitał Tier 1” – pisze komentator brytyjskiego miesięcznika The Banker, omawiając ranking banków naszego regionu za rok 2023.

Węgierski OTP Bank utrzymał pierwsze miejsce z kapitałem Tier 1 w wysokości 11,3 mld dolarów, powiększając przewagę nad drugim w rankingu PKO Bankiem Polskim, który ma kapitał w wysokości 10,6 mld dolarów.

Oba banki odnotowały znaczne wzrosty podstawowych pozycji kapitałowych w 2023 roku, przy czym węgierski pożyczkodawca zwiększył swój całkowity kapitał o 30,5%, a polski bank o 22,1%.

Santander Bank Polska awansował na miejsce 3., zwiększając kapitał podstawowy Tier 1 o 12,9%.

Miejsce 4. zajął Bank Pekao SA, awansując o dwie pozycje, dzięki wzrostowi kapitału podstawowego o 13,5%.

Kolejny polski bank ING Bank Śląski zajął miejsce 7., awansując o trzy pozycje. Jego kapitał podstawowy wzrósł w 2023 roku o 23%.

Na miejscu 10. znalazł się mBank, który w 2023 roku zwiększył kapitał podstawowy o 16,8%.

Wysoką pozycję – miejsce 18. zajął Alior Bank, awansując z miejsca 30., dzięki wzrostowi kapitału podstawowego o 52,7%.

Czytaj także: Komerční Banka najbezpieczniejszym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej

Ranking The Banker – Czechy, Chorwacja, Bułgaria

W pierwszej dziesiątce znalazły się też cztery czeskie banki, ale ich kapitał podstawowy wzrósł w mniejszym stopniu niż banków polskich, czy węgierskich.

Tylko Komerční banka poprawił swoją pozycję, zajmując w rankingu miejsce 6. W poprzedniej edycji rankingu był na miejscy 7.

Trzy inne banki czeskie: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, ČSOB Czech Republic i Česká spořitelna utrzymały te same pozycje co rok wcześniej – odpowiednio miejsca 9, 8 i 5.

Z banków chorwackich najwyższą pozycję – piętnastą – ma w rankingu Zagrebačka banka, ale jego kapitał podstawowy spadł o 9,5%.

Spadł też Privredna Banka Zagreb, który w rankingu zajmuje miejsce 21. Jego kapitał podstawowy zmniejszył się o 12,3%.

Inne chorwackie banki wypadły stosunkowo dobrze. Erste & Steiermärkische Bank zajął miejsce 28., awansując z pozycji 29., dzięki wzrostowo kapitału Tier 1 o 17,1%.

Hrvatska poštanska banka skorzystał na przejęciu innego banku Nova hrvatska banka, osiągając 52,4% wzrost swojego kapitału podstawowego, co pozwoliło mu awansować z miejsca 70. na 56.

Największy bank bułgarski United Bulgarian Bank zwiększył o 116% swój kapitał podstawowy dzięki fuzji z KBC Bank Bulgaria w pierwszej połowie 2023 roku. W rezultacie awansował w rankingu z 50. na 29. miejsce.

Czytaj także: Raport CMS Emerging Europe: rynki Europy Środkowo-Wschodniej odporne na wyzwania

Największe banki Europy Środkowo-Wschodniej pod względem kapitału Tier 1:

Największe banki Europy Środkowowschodniej pod względem kapitału Tier 1:

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl