Komerční Banka najbezpieczniejszym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej

Komerční Banka najbezpieczniejszym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej
Praga, AdobeStock,_Patryk-Michalski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Magazyn Global Finance ogłosił po raz 32 coroczny ranking 50 najbezpieczniejszych banków świata. Zestawiono go na podstawie oceny długoterminowych ratingów trzech największych – agencji ratingowych: Moody's, Standard & Poor's i Fitch, które oceniają 500 największych banków na świecie.

„Stabilność banków pozostaje kamieniem węgielnym światowej gospodarki” – powiedział Joseph Giarraputo, założyciel i dyrektor redakcyjny Global Finance, podkreślając, że ma to szczególne znaczenie w sytuacji wysokiej inflacji oraz niepokojów w sektorze bankowym w USA i Europie.

Banki w Europie najbardziej bezpieczne

Lista jest zdominowana przez banki europejskie, które zajmują pierwsze dziewięć pozycji, a w sumie jest ich na liście 29. Niemiecki KfW już 15 rok z rzędu został uznany za bank najbezpieczniejszy. To państwowy bank rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Został założony po II wojnie światowej, jako część Planu Marshalla. 80% udziałów w KfW posiada niemiecki skarb państwa, a 20% kraje związkowe.

 Kolejne miejsca zajmują:

2. Zürcher Kantonalbank – Szwajcaria

3. BNG Bank – Holandia

4. Landwirtschaftliche Rentenbank – Niemcy

5. L-Bank – Niemcy

6. Nederlandse Waterschapsbank – Holandia

7. Kommunalbanken – Norwegia

8. NRW. Bank – Niemcy

9. Swedish Export Credit Corporation – Szwecja

10. Royal Bank of Canada – Kanada

Lista Najbezpieczniejszych banków komercyjnych

W rankingu dobrze wypadły banki singapurskie. Na miejscu 12 jest DBS Bank, na 13 Oversea-Chinese Banking Corp, a na 14 United Overseas Bank.

Na liście znalazły się też trzy banki z Korei Płd., 6 banków kanadyjskich, 4 banki z Australii i po jednym banku z Emiratów Arabskich, Hongkongu, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Za najbezpieczniejszy bank amerykański został uznany AgriBank, który znalazł się na 42 miejscu. Pozyskuje on fundusze oraz zapewnia rozwiązania finansowe dla sieci instytucji pożyczkowych  Farm Credit Associations.

Oprócz listy 50 najbezpieczniejszych banków świata Global Finance przedstawia także 50 najbezpieczniejszych banków komercyjnych na świecie, najbezpieczniejsze banki według krajów, 50 najbezpieczniejszych banków na rynkach wschodzących, najbezpieczniejsze islamskie instytucje finansowe oraz najbezpieczniejsze banki według regionu (Afryka, Azja, Australia i Oceania, Europa Środkowo-Wschodnia, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód, Ameryka Północna i Europa Zachodnia).

Dobra pozycja polskich banków

W Europie Środkowowschodniej najbezpieczniejszym bankiem został uznany Komercni Banka z Czech. Dobrze wypadły polskie banki, których 5 znalazło się w pierwszej dziesiątce.

Drugie miejsce zajął ING Bank Śląski, trzecie Bank Pekao SA, czwarte Santander Bank Polska, siódme mBank, ósme Bank Millenium.

Magazyn Global Finance został założony w 1987 roku. Siedziba Global Finance  znajduje się w Nowym Jorku, a biura znajdują się na całym świecie.

Global Finance co roku prezentuje rankingi najlepszych banków i innych dostawców usług finansowych.

Źródło: BANK.pl