Bank Światowy: możliwe wzmocnienie potencjału wzrostu gospodarczego Polski, ale potrzebne są reformy

Bank Światowy: możliwe wzmocnienie potencjału wzrostu gospodarczego Polski, ale potrzebne są reformy
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Światowy w raporcie "Potencjalny rozwój gospodarczy w obliczu szoków" wskazuje szereg potencjalnych reform, które mogłyby wzmocnić potencjał wzrostu gospodarczego Polski.

Potencjalny wzrost gospodarczy Polski, czyli miara, która określa średnioterminowe możliwości rozwoju polskiej gospodarki, spadł z 3,7% w latach 2002-2007 do 3,3% w latach 2010-2019. Przeprowadzenie reform, które powstrzymałyby kurczenie się zasobu siły roboczej oraz reform poprawiających jakość kapitału ludzkiego i sprzyjających zielonej i cyfrowej transformacji mogłyby pomóc odwrócić ten spadkowy trend i podnieść potencjalny wzrost Polski w latach 2022-2030 do 4%, wynika z raportu Banku Światowego o Unii Europejskiej „Potencjalny rozwój gospodarczy w obliczu szoków”.

Czytaj także: Bank Światowy: inwestycje w poprawę produktywności przedsiębiorstw kluczowe dla gospodarki Polski >>>

„Dwa następujące krótko po sobie szoki gospodarcze stwarzają ryzyko, że zatrzyma się odbicie gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Pandemia wydrenowała budżety krajów, zaś wojna w Ukrainie sprawia, że rządy muszą walczyć z wysoką inflacją, powolnym wzrostem i rosnącymi kosztami życia, które szczególnie dotykają najsłabszych. W takim otoczeniu są i szanse. Silniejsze instytucje, polityki publiczne wspierające realizację trudnych reform w kierunku budowy zrównoważonego, zielonego i odpornego rozwoju są tym, czego nam potrzeba” – powiedziała dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette, cytowana w komunikacie.

Nadzieja na skorygowanie kursu

Według niej, jest nadzieja na skorygowanie kursu, jeśli kraje będą rozważnie inwestować, stawiając na uczenie się przez całe życie, usuwanie barier wejścia dla firm i barier handlowych, jednocześnie wspierając konkurencję.

Nacisk na zieloną i cyfrową transformację również jest doskonałą szansą dla krajów Unii Europejskiej na pobudzenie potencjalnego wzrostu gospodarczego.

– dodała Vincelette.

Reformy mogące wzmocnić potencjał wzrostu gospodarczego Polski

Bank Światowy wymienia szereg potencjalnych reform, które mogłyby wzmocnić potencjał wzrostu gospodarczego Polski. Wśród nich znajdują się działania zmierzające do ograniczania skutków starzenia się społeczeństwa, do zwiększania inkluzywności, wzmocnienia instytucji oraz wspierania zielonej i cyfrowej transformacji.

Raport wskazuje, że choć tempo wzrostu poziomu zatrudnienia w porównaniu do 2019 r. jest w Polsce jednym z najwyższych w Unii Europejskiej, wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet stanowi duże wyzwanie w kontekście trendów demograficznych. Ponadto, polityki dążące do zwiększenia dostępności cyfrowej mogłyby przyspieszyć cyfrową transformację, a tym samym wesprzeć wzrost produktywności w polskiej gospodarce, podsumowano.

Źródło: ISBnews