Bank BPH przedłużył pomoc dla frankowiczów do końca czerwca 2018 r.

Bank BPH przedłużył pomoc dla frankowiczów do końca czerwca 2018 r.
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank BPH zadecydował o przedłużeniu pakietu pomocowego tzw. sześciopaka dla osób spłacających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich do końca czerwca 2018 r.

Bank #BPH przedłużył okres obowiązywania sześciopaka do końca czerwca 2018 r. #frankowicze

Wprawdzie kurs szwajcarskiej waluty jest dziś zdecydowanie niższy niż przed rokiem, kiedy jej notowania oscylowały wokół 4,1 zł za 1 CHF – to bank podjął decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania pakietu pomocowego dla 'frankowiczów’ – do końca czerwca 2018 roku – napisano w komunikacie banku.

BPH przypomniał, że kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich to zdecydowana większość portfela kredytowego Banku BPH, który pozostał w tym banku po podziale i przejęciu części działalności przez Alior Bank.

Co obejmuje pakiet pomocowy w Banku BPH?

– Po podziale banku w dalszym ciągu obsługujemy klientów hipotecznych, z których większość to posiadacze kredytów w CHF. Dziś kurs szwajcarskiej waluty jest zdecydowanie niższy niż rok temu, mimo to podjęliśmy decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania pakietu pomocowego o kolejne sześć miesięcy. Nie wykluczamy też, że w przyszłym zdecydujemy o przedłużeniu 'sześciopaka’ na kolejny okres – wszystko będzie zależało od sytuacji legislacyjnej i rynkowej – powiedział prezes BPH Paweł Bandurski.

Pakiet pomocowy w Banku BPH obejmuje: obniżenie spreadu walutowego dla franka szwajcarskiego – w tej chwili wynosi on 2,53%, uwzględnienie ujemnej wartości indeksu LIBOR przy ustalaniu oprocentowania wartości kredytu mieszkaniowego, możliwość przewalutowania walutowego kredytu hipotecznego na złotówki po średnim kursie NBP, brak obowiązku dodatkowego ubezpieczania kredytu – jeśli klient spłaca raty w terminie, możliwość złożenia wniosku o zmianę zabezpieczenia kredytu walutowego, bardziej elastyczne zasady restrukturyzacji zadłużenia, a także możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe na okres miesiąca, lub 3 miesięcy – w przypadku urodzenia lub adopcji dziecka.

W I półroczu 2017 r. Alior Bank sfinalizował proces przejmowania aktywów wydzielonej części Banku BPH. W dniach od 24 do 26 marca 2017 roku zakończył się ostatni etap łączenia obu banków – fuzja operacyjna, polegająca na przeniesieniu danych ponad 2,7 mln klientów przejętej części Banku BPH do systemów informatycznych Alior Banku S.A.

Źródło: ISBnews