Badanie Lewiatana: prawie 3/4 przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

Badanie Lewiatana: prawie 3/4 przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
72% przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. 91% uważa, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Zdecydowana większość przedsiębiorców (72% ‒ suma wskazań zdecydowanie i raczej nie popieram) jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu.  Poparcie wyraża tylko 19%  przedsiębiorców, 9% nie ma zdania na ten temat.

59% (w tym 66% dużych firm)  jest przekonanych, że nie skorzystają z tych pieniędzy (KPO)

Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie  nastawione są duże firmy. Nie popiera ich aż 82% takich przedsiębiorstw. W przypadku firm średnich odsetek ten wynosi 71%, a małych 72%.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także: Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy podatkowej do Polskiego Ładu

Firmy raczej nie zyskają na KPO

Zdecydowana większość (91% ‒ suma wskazań zdecydowanie i raczej tak) pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że pieniądze z KPO powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne.

84% pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy

Jednakże 59% (w tym 66% dużych firm)  jest przekonanych, że nie skorzystają z tych pieniędzy. Przeciwnego zdania jest 33% przedsiębiorców (w tym 24% dużych).

84% pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także: Polski Ład będzie dużym impulsem inflacyjnym?

Konflikt z Unią Europejską a KPO

Trzy czwarte (76% ‒ suma wskazań zdecydowanie i raczej nie) pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest udowodnienie Unii Europejskiej naszych racji, nawet kosztem zablokowania dostępu do KPO.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym

Źródło: Konfederacja Lewiatan