Aż 45 tys. osób straci dopłaty do mieszkania w 2020 roku

Aż 45 tys. osób straci dopłaty do mieszkania w 2020 roku
Rodzina w mieszkaniu Fot. stock.adobe.com/JenkoAtaman
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W przyszłym roku kończy się okres dopłat do kredytów hipotecznych 45 tysięcy osób, które w 2012 r. skorzystały z programu "Rodzina na swoim". Z wyliczeń Expandera wynika, że to spowoduje wzrost raty kredytowej prawie o połowę (o 42%). Jednocześnie oznacza również koniec ograniczeń w zakresie korzystania z mieszkania. Pewne zmiany w przyszłym roku odczuje też 21 tysięcy osób, które w 2015 r. skorzystały z programu "Mieszkanie dla młodych". W tym przypadku, po 5 latach można sprzedać lub wynająć mieszkanie bez konieczności zwrotu dopłaty.

W przyszłym roku kończy się okres dopłat do kredytów hipotecznych 45 tysięcy osób, które w 2012 r. skorzystały z programu #RodzinanaSwoim #KredytyHipoteczne

Zmiany na uczestników „Rodziny na swoim”

W tym roku dopłaty z programu „Rodzina na swoim” straciło 51 tys. osób. W przyszłym czeka to  kolejnych 45 tys. kredytobiorców, a ostatnia grupa 10 tys. osób straci dofinansowanie w 2021 r. Program polegał na tym, że państwo pokrywało mniej więcej połowę odsetek naliczonych w danym miesiącu, ale tylko przez pierwszych 8 lat spłaty. To powodowało, że uczestnicy programu płacili dotychczas znacznie niższe raty niż ci, którzy zaciągnęli zwykły kredyt. Dla przykładu w 2012 r. rata standardowego kredytu na kwotę 200 000 zł wynosiła 1250 zł, a rata kredytu z dopłatą (dla rodziny) zaledwie 675 zł. Początkowo dofinansowanie wynosiło więc 575 zł miesięcznie.

Czytaj także: Tysiące Polaków czeka wzrost raty kredytu o ponad 30 proc. >>>

Ponieważ dziś stopy procentowe są znacznie niższe niż w 2012 r. to mniejsze są też dopłaty. Dla wspomnianego kredytu jest to obecnie ok. 259 zł miesięcznie. O tyle za chwilę wzrośnie więc rata preferencyjnego kredytu. Kwota może nie robić wrażenia, ale jest to wzrost niemal o połowę, bo o 42% (z 611 zł do  870 zł). Przez 8 lat suma dopłat wyniosła ok. 30 000 zł. Należy jednak dodać, że dotyczy to rodziny kupującej mieszkanie nie mniejsze niż 50 m2. W przypadku singli lub mniejszych mieszkań dopłaty były niższe.

Czytaj także: Pożegnanie z „Rodziną na Swoim” >>>

Jak zmieni się rata preferencyjnego kredytu na 200 000 zł na 30 lat

Jak zmieni się rata preferencyjnego kredytu na 200 000 zł na 30 lat

 

 Przy okazji warto dodać, że w okresie 8 lat od zakupu mieszkania uczestnicy nie mogli sprzedać mieszkania, ani go wynająć, gdyż to oznaczałoby wstrzymanie wypłaty dopłat. Dopiero po upływie tego okresu mogą w pełni dysponować swoim mieszkaniem. Natomiast w tym czasie wiele mogło się zmienić w ich życiu. Uczestnikom mogły np. urodzić się dzieci. W związku z tym mogła pojawić się potrzeba zmiany mieszkania na większe. Niektórzy być może chcieliby zmienić miejsce zamieszkania. Teraz będą oni już mogli w pełni dysponować swoim mieszkaniem bez obawy utraty dopłat. 

Zmiany dla uczestników „Mieszkania dla młodych”

W przypadku innego programu o nazwie „Mieszkanie dla młodych” dopłaty były wypłacane jednorazowo, przy zakupie mieszkania. Tu nie ma więc momentu, w którym wstrzymywana jest wypłata dopłat i nagle rośnie rata kredytu. Podobnie jak w przypadku poprzedniego programu, istniały jednak pewne ograniczenia w zakresie dysponowanie mieszkaniem. Gdyby uczestnik „Mieszkania dla młodych” sprzedał lub wynajął mieszkanie, albo kupił kolejne, to musiałby zwrócić część dopłaty. Okres takiego ograniczenia w tym przypadku trwa 5 lat. W tym roku uwolniło się z niego 9 tysięcy kredytobiorców, który dopłaty dostali w 2014 r., a w przyszłym roku czeka to 21 tysięcy uczestników z 2015 r.

 

Źródło: Expander / Expander Advisors