Artykuły ze źródła: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE

stosy monet, klocki PPK
Z rynku finansowego | Mój plan emerytalny

Tylko 34% młodych dorosłych oszczędza na emeryturę – badanie IGTE

34% młodych dorosłych oszczędza na emeryturę, a 73% nieoszczędzających dzisiaj zamierza odkładać w przyszłości. Najpopularniejszym instrumentem oszczędzania w tej grupie wiekowej jest PPK. Niemal połowa badanych uznaje ten produkt za opłacalne rozwiązanie. Dla młodych Polaków w obszarze inwestycji kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, czytamy w komunikacie prasowym IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
emerytury młodzi, grafika
Edukacja finansowa | Z rynku finansowego

57% młodych Polaków deklaruje co najwyżej podstawową wiedzę o systemie emerytalnym

Obiektywny, jak i subiektywnie oceniany poziom wiedzy młodych dorosłych o systemie emerytalnym i instrumentach emerytalnych jest dalece niezadowalający. Mimo niskiego poziomu wiedzy, w kwestiach emerytalnych młodzi dorośli najbardziej ufają swojej wiedzy i intuicji oraz opinii swoich znajomych i bliskich. Młodzi dorośli równie często wskazują instytucje finansowe, jak i szkołę jako instytucje odpowiedzialne za edukację w zakresie instrumentów długoterminowego oszczędzania i systemu emerytalnego, czytamy w informacji prasowej IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
OFE, rosnące stosy monet, mężczyzna dokładający monet, wykres w górę
Z rynku finansowego

W czerwcu ’24 aktywa OFE wzrosły o 1,9% – do 232,1 mld zł

Czerwiec był dobrym miesiącem dla większości polskich indeksów, a co za tym idzie, także dla OFE. Tym razem najlepiej poradziły sobie największe spółki, których indeks WIG20 zyskał 3,05%. Dzięki temu solidny wzrost odnotował także indeks szerokiego rynku WIG (2,66%), który zbliżył się do majowego rekordu wszech czasów, a niewiele gorzej poradziły sobie małe spółki z sWIG80, który poszedł w górę o 2,53%. Lekka przecena dotknęła jedynie mWIG40 (-0,52%), który jednak brylował na parkiecie w maju, zyskując 4,24%, czytamy w komunikacie prasowym IGTE – Analizy.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Z rynku finansowego

IGTE o aktywności OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi

W 2023 roku trzy największe OFE brały udział średnio w 78% walnych zgromadzeń spółek pozostających w ich portfelach. Fundusze emerytalne zgłosiły na walnych zgromadzeniach łącznie 15 propozycji uchwał, które dotyczyły podziału wypracowanych zysków, programów motywacyjnych oraz polityki wynagrodzeń. Ponadto fundusze zgłosiły 20 kandydatów do rad nadzorczych, informuje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz rosnących wskaźników-kolumn, napis 2024, mężczyzna wskazujący datę
Z rynku finansowego

W maju ’24 aktywa OFE ponownie wzrosły, tym razem o 1%, do 227,9 mld zł

Indeks szerokiego rynku z warszawskiej giełdy WIG otarł się w maju 2024 roku o 90 000 punktów, bijąc kolejne rekordy wszech czasów. Tym razem najlepiej poradził sobie indeks średnich spółek mWIG40, który wzrósł o 4,24%. Najsłabiej, choć też wzrostowo, zakończył miesiąc indeks największych polskich spółek WIG20, któremu ciążyły banki. Indeks wzniósł się o 0,37%. W efekcie indeks szerokiego rynku WIG, w którym najwiekszą wagę mają właśnie spółki z WIG-u20, zanotował wzrost o 2,06%. Małe spółki z indeksu sWIG80 poszły w górę o 1,78%, czytamy w informacji zespołu Analizy.pl i IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
emerytury, badanie IGTE „Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia”
Mój plan emerytalny | Z rynku finansowego

Prawie 70% Polaków nie ma pewności, że ich oszczędności są bezpieczne w IKE, IKZE i PPK

Tylko 31% młodych Polaków do 30. r.ż. oszczędza na emeryturę, przy czym jedynie 21% inwestuje w PPK. Najważniejszym kryterium, które może skłonić młodych ludzi do inwestowania w IKE/IKZE/PPK jest przekonanie ich, że wpłacone pieniądze będą tam bezpieczne, i że nikt ich im nie zabierze. Zdaniem 70% młodych Polaków emerytalne instrumenty finansowe powinny przede wszystkich chronić kapitał, pozostali uważają, że powinny one raczej starać się go pomnażać, czytamy w informacji prasowej IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
młoda kobieta, moneta, świnka-skarbonka
Mój plan emerytalny | Edukacja finansowa

Dlaczego młodzi Polacy nie inwestują w IKE/IKZE i PPK?

Największymi wyzwaniami finansowymi stojącymi przed młodymi ludźmi są kupno mieszkania oraz oszczędzanie na emeryturę, które wydają się niemal nierealne dla 41% i 27% Polaków w wieku 18-30 lat. Tylko 31% młodych Polaków odkłada środki na dodatkową emeryturę, a najpopularniejszym instrumentem jest PPK. Jednocześnie co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają zabezpieczać swojej finansowej przyszłości. Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE/IKZE oraz PPK jest brak zaufania do rządzących/polityków, czytamy w informacji prasowej IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty, kalkulator
Mój plan emerytalny | Edukacja finansowa

Znaczna większość młodych Polaków nie zdaje sobie sprawy jak niskie mogą być ich emerytury

Młodzi Polacy niewiele wiedzą i myślą o zabezpieczeniu emerytalnym. Temat ten uznają za trudny i nudny, a najmniejszym zaufaniem w tej kwestii obdarzają rząd i administrację publiczną, wynika z „Badania świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia” na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
klawiatura, klawisz z ikonami walut
Edukacja finansowa

IGTE i CFA Society Poland organizują bezpłatny kurs w celu zwiększenia wiedzy i sprawności finansowej młodych Polaków

Dorośli Polacy do 25. roku życia najgorzej oceniają swoją wiedzę ekonomiczną. Wysokość ich przyszłych emerytur na poziomie 25% wymaga dodatkowego oszczędzania i pomnażania oszczędności. Jednocześnie pozyskanie wiedzy w zakresie inwestowania jest drugą, po cyberbezpieczeństwie, najczęściej deklarowaną potrzebą młodych osób w zakresie uzupełnienia wiedzy finansowej, czytamy w informacji prasowej IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ludzie wkładający pieniądze do skarbonki
Finanse osobiste

Dlaczego Polacy mimo, że mogą to w większości nie oszczędzają?, wyniki badań IGTE

Oszczędzać regularnie może ponad 70% Polaków, a robi to niecałe 20%. Nawyku oszczędzania nie ma blisko połowa najmłodszych Polek i Polaków do 30. roku życia. Nawyk ten w równym stopniu wynosimy z domu i uczymy się go w dorosłym życiu. Jednocześnie Polki i Polacy mają bardzo wysokie wymagania względem tzw. „finansowej poduszki bezpieczeństwa”, dla co trzeciej osoby jest to równowartość co najmniej 12 miesięcznych pensji – wynika z badania IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
napis emerytura na tle banknotu
Mój plan emerytalny

OFE skutecznie pomnażają kapitał przyszłych emerytów, ale mogłyby robić to jeszcze lepiej

Dyskusja o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie możliwa dopiero po wyborach parlamentarnych, a więc nie wcześniej niż w 2024 roku – taki był sens niedawnej wypowiedzi Pawła Borysa, prezesa PFR w RMF FM24. Tymczasem jak informuje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych na podstawie raportu Analiz Online OFE od lutego 2014 roku OFE pomnażały oszczędności emerytalne w tempie wynoszącym 7,31%, uzyskując wyniki lepsze od waloryzacji, funduszy akcji polskich uniwersalnych, wybranych indeksów rynkowych oraz inflacji i depozytów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ludziki przedstawiające starsze osoby otoczone monetami
Finanse osobiste | Mój plan emerytalny | Raporty

Przewodnik emerytalny dla osób w wieku 20, 30, 40 i 50 lat, inicjatywa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

Podejście Polaków do emerytury jest realistyczne i pragmatyczne. Emeryturę postrzegają przede wszystkim jako nowy etap w życiu, w którym wprawdzie będą mieli więcej wolnego czasu i spokoju, ale też będą borykać się z brakiem pieniędzy i słabszym zdrowiem. Do emerytury mogą lepiej przygotować się dzięki „Przewodnikowi emerytalnemu”, czytamy w informacji prasowej IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
pracodawca liczący pieniądze, koszty firmy
Firma | Mój plan emerytalny

PPK: czego pracodawcy oczekiwali od instytucji finansowych zarządzających środkami?

Pracodawcy oczekiwali od instytucji finansowych wsparcia merytorycznego, dodatkowych benefitów i szkoleń dla pracowników, a wybierając operatora PPK kierowali się osiąganymi wynikami inwestycyjnymi, kosztami prowadzenia programu oraz utrwalonymi relacjami biznesowymi. Dla ich zaangażowania w promowanie programu największe znaczenie miał wysoki poziom kultury organizacyjnej – wynika z badania IZFiA i IGTE.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2