Wartość inwestycji emerytalnych OFE na najwyższym poziomie od 2014 roku

Wartość inwestycji emerytalnych OFE na najwyższym poziomie od 2014 roku
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Listopad był dla większości rynków bardzo dobrym okresem. Skorzystały na tym OFE, które zarobiły średnio 4,1%. Ich aktywa wzrosły o 3,9% do 199,4 mld zł. To najwyższy poziom od początku 2014 roku, kiedy OFE zostały uszczuplone o część obligacyjną, poinformowała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

Na głównych parkietach światowych panowały bardzo dobre nastroje. S&P 500 zyskał w listopadzie aż 8,9%. Jeszcze lepiej poradził sobie technologiczny Nasdaq. Gwałtowny wzrost cen akcji był częścią ogólnorynkowego wzrostu wywołanego spadkiem rentowności obligacji, który przyspieszył w miarę napływania z gospodarki sygnałów wskazujących, że Fedowi udaje się zwalczać inflację, nie powodując przy tym recesji.

Miesiąc rozpoczął się decyzją Rezerwy Federalnej o niepodwyższaniu stóp procentowych, a wydźwięk wypowiedzi jej szefa Jerome’a Powella rynki odczytały jako mniej jastrzębi niż dotychczas. Co więcej, coraz głośniej mówi się o tym, że bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe może nawet już w pierwszym kwartale 2024 roku i będzie to dopiero pierwsza z trzech obniżek. W połowie miesiąca poznaliśmy także dane o inflacji, która okazała się lekko niższa, niż prognozowali ekonomiści, za to PKB za III kwartał został zrewidowany w górę.

Bardzo dobrze zachowywały się także europejskie indeksy, w tym warszawskie, które w listopadzie kontynuowały październikowe wzrosty, choć w przypadku największych spółek w nieco spokojniejszym tempie. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w listopadzie 3,8% po niemal 9,5% w październiku, a WIG20 poszedł w górę o 3,1% po czterokrotnie silniejszym wzroście miesiąc wcześniej.

Dla średnich i małych spółek listopad był lepszy od poprzedniego miesiąca. Tym razem najlepiej poradziły sobie „średniaki”: indeks mWIG40 wzrósł o 7,2%, podczas gdy sWIG80 zakończył miesiąc o 3,1% wyżej, niż go zaczynał.

Złoty kontynuował umocnienie, co dowodzi napływu zagranicznego kapitału na nasz rynek. W listopadzie euro potaniało do 4,31 zł, poziomu najniższego od I kwartału 2020 roku. Dolar natomiast znowu zszedł poniżej 4 zł, wracając do poziomów sprzed agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Wszystkie te czynniki przełożyły się na dobre wyniki funduszy emerytalnych, w dużym stopniu uzależnionych od kursów akcji polskich spółek.

1a tabela aktywa ofe historia

Czytaj także: IZFiA proponuje model wdrożenia usługi chmury obliczeniowej dla funduszy inwestycyjnych

Wyniki OFE

OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, mają za sobą bardzo dobry miesiąc.

Średnio zyskały w listopadzie średnio 4,1%, a od początku roku ponad 30%.

1 tabela zyski OFE listopad 2023

W listopadzie wszystkie fundusze zarobiły po ponad 3,8%, w tym najwięcej PKO BP Bankowy OFE, a najmniej Nationale-Nederlanden OFE.

W skali 12 miesięcy niemal wszystkie wypracowały ponad 30%, tej bariery nie przebił jedynie OFE PZU „Złota Jesień”.

Czytaj także: Prawie 70% Polaków nie ma pewności, że ich oszczędności są bezpieczne w IKE, IKZE i PPK

Ranking OFE

W listopadowym rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), na pozycję lidera, po kilku miesiącach przerwy powróciło Allianz Polska OFE. Fundusz otrzymał najwyższe noty 5a w obu analizowanych horyzontach: rocznym i 3-letnim.

Na kolejnych miejscach miały miejsce niewielkie przetasowania.

Zestawienie ponownie zamknęło OFE PZU „Złota Jesień”, które od kilku tygodni odstaje od konkurencji.

2 tabela ranking OFE listopad 2023
Źródło: IGTE

Czytaj także: Podatki a IKE i IKZE – czy wyższa emerytura idzie w parze ze zwolnieniem z podatków? 

Aktywa funduszy emerytalnych

W listopadzie aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 3,9%, zbliżając się do granicy 200 mld zł.

To o 7,4 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej i jednocześnie najwięcej od lutego 2014 roku, kiedy aktywa OFE uszczuplono o część obligacyjną.

W samym listopadzie wynik z zarządzania powiększył stan aktywów o 7,85 mld zł.

Pomniejszyły go przepływy między OFE a ZUS-em.

W wyniku tzw. „suwaka” z OFE do ZUS-u popłynęło niemal 0,7 mld złotych. W drugą stronę trafiło jedynie 0,3 mld zł.

Czytaj także: Finax wprowadza Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny na polski rynek

3 tabela aktywa OFE listopad 2023
Źródło: IGTE

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych – komentarz

– W dobie wysokiej inflacji wszyscy szukamy instrumentów finansowych pozwalających ochronić wartość posiadanego kapitału, dotyczy to również oszczędności emerytalnych.

Tegoroczne wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych oferują znacznie więcej niż ochronę wartości zgromadzonych środków.

W listopadzie OFE zarobiły dla swoich klientów 4,1%, a od początku roku 30,4%. Nawet w niełatwych czasach rynki kapitałowe potrafią pomnażać zainwestowany kapitał, a jednocześnie wspierać gospodarkę – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Polska na 29 miejscu w rankingu systemów emerytalnych – Mercer CFA Institute  Global Pension Index

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE, Analizy.pl