Autor: Tadeusz Białek

Tadeusz Białek, Związek Banków Polskich
Z rynku finansowego

Kredyt hipoteczny bez WIBOR-u: ZBP komentuje postanowienie sądu

W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Katowicach postanowienia o zabezpieczeniu spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach mówiące o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR. W związku z tym powstało sporo pytań i nadinterpretacji tego postanowienia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prawo bankowe
Prawo i regulacje

Projekt nowelizacji prawa bankowego już po konsultacjach, uwzględniono część uwag ZBP

20 lipca 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została kolejna wersja projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe i niektórych innych ustaw (numer z wykazu UC28). Projekt ustawy, po przeprowadzeniu uzgodnień i konsultacji, został skierowany pod obrady Komitetu ds. Europejskich działającego przy Radzie Ministrów. Wskazać należy, że Związek Banków Polskich wziął udział w konsultacjach publicznych, a część ze zgłoszonych uwag została uwzględniona przez projektodawcę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Podatki
Finanse osobiste | Firma | Prawo i regulacje

W związku z pandemią koronawirusa przedłużone terminy podatkowe w 2020 roku

30 czerwca 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych i wymianą informacji podatkowych z innymi państwami. Rozporządzenie wykonuje delegację zawartą w art. 31y ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis bank na pieniądzach
Finanse osobiste | Firma | Prawo i regulacje

Koronawirus: przedłużenie okresu obowiązywania jednolitych zasad oferowania narzędzi pomocowych przez banki

W związku z przedłużeniem do dnia 30 września 2020 r. przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stosowania Wytycznych dotyczących ustawowych i pozaustawowych moratoriów na spłaty kredytów, które banki stosują w związku z kryzysem wywołanym COVID-19 podjęto decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania do 30 września 2020 r. (pierwotnie miało ono obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.) „Stanowiska banków w zakresie ujednolicenia zasad oferowania narzędzi pomocowych dla klientów sektora bankowego” (tj. moratorium pozaustawowego w rozumieniu ww. Wytycznych EBA).

CZYTAJ WIĘCEJ
Napis kredyt na kalkulatorze i pieniądze
Firma | Prawo i regulacje

Tarcza 4.0: nowe przepisy dotyczące dopłat do oprocentowania kredytów bankowych

Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. Tarcza 4.0) w art. 2-14 określa zasady stosowania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na podstawie umów zawartych do dnia 31 grudnia 2020 r. przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych wynikających z rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę zakaźną oraz działań podejmowanych w celu zapobiegania i przeciwdziałania im oraz ich zwalczania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze
Finanse osobiste | Prawo i regulacje | Rynek pracy

Dodatek solidarnościowy: nowe świadczenie zwolnione spod egzekucji w związku z COVID-19

Związek Banków Polskich oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa, która jest podmiotem obsługującym system teleinformatyczny Ogniwo – w ramach którego realizowane są zajęcia egzekucyjne, podjęły odpowiednie działania aby zapewnić praktyczne wyłączenie Dodatku Solidarnościowego spod egzekucji sądowej i administracyjnej, poinformował dr Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

CZYTAJ WIĘCEJ
Bank
Cyberbezpieczeństwo

Informacji od banku o obniżce stóp procentowych nie dostaniesz w wersji papierowej?

Nowe stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie odstępstw od tradycyjnej formy pisemnej w przypadku komunikacji z klientami związanej z obniżką stóp procentowych (doprecyzowanie stanowiska z 3 kwietnia 2020 r.) w związku z pandemią koronawirusa omawia dr Tadeusz Białek Dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Drewniany domek z napisem kredyt stojący na pieniądzach
Nieruchomości

Jest projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe

29 stycznia 2020 r. udostępniono Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe (projekt z dnia 24 stycznia 2020 r.).

CZYTAJ WIĘCEJ
Osoba u notariusza
Finanse osobiste | Prawo i regulacje

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze. Rzecznik Finansowy ostrzega przed „inwestycjami w roszczenia bankowe”

Prezes UOKiK wydał już pierwsze decyzje o stosowanie klauzul niedozwolonych i praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez kancelarie prawne i firmy oferujące pomoc konsumentom w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne denominowane lub waloryzowane do waluty obcej oraz obligacje korporacyjne GetBack.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szyld banku
Rynek pracy | Z rynku finansowego

Stanowisko UKNF w sprawie formy zatrudnienia w bankach. Co na to ZBP?

W związku z trwającymi pracami nad wdrożeniem Wytycznych EBA z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie Outsourcingu oraz dostrzegając potrzebę skorygowania (liberalizacji) stanowiska UKNF w sprawie preferowanej formy zatrudnienia w bankach, w świetle którego wykorzystywanie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia lub umowy o dzieło) budziło wątpliwości organu nadzoru (pismo nr DPP/WOP1/023/663/2/2012/MS z 12 grudnia 2012 r.) Związek Banków Polskich wystąpił do UKNF z odpowiednią inicjatywą w tym zakresie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kłódka na banknocie złotowym
Firma | Prawo i regulacje

Zatory płatnicze: nowe regulacje wzmocnią płynność finansową polskich przedsiębiorstw?

6 sierpnia 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ustawa ma na celu wprowadzenie do systemu prawnego regulacji prowadzących do wzmocnienia płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych.

CZYTAJ WIĘCEJ
AML
Prawo i regulacje

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu: nowelizacja ustawy wprowadza zbyt restrykcyjne kary?

5 lipca 2019 r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (nr z wykazu UC159). W dniu 18 lipca 2019 r. Związek Banków Polskich wystosował do Ministerstwa Finansów pismo z uwagami sektora bankowego do projektu nowelizacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2