Ruchy światowych indeksów w takt danych o PKB Chin
Indeksy giełdowe, zarówno w Warszawie, jak i w Europie, rozpoczęły dzień od wahań cen. Po początkowej, niewielkiej wyprzedaży, wszystko wskazuje na to, iż byki powoli przejmują inicjatywę.
Indeksy giełdowe, zarówno w Warszawie, jak i w Europie, rozpoczęły dzień od wahań cen. Po początkowej, niewielkiej wyprzedaży, wszystko wskazuje na to, iż byki powoli przejmują inicjatywę.
W poniedziałek, podczas spotkania ministrów finansów państw strefy euro, nie została podjęta ostateczna decyzja o wypłacie kolejnego dofinansowania dla Grecji. Kolejne spotkanie przedstawicieli państw Eurolandu odbędzie się 20 listopada i najprawdopodobniej tego dnia poznamy finalne decyzje dotyczące dalszej pomocy.
W środę nad ranem czasu polskiego poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w USA. Pomimo, iż przedwyborcze sondaże przewidywały wyrównaną walkę o Biały Dom, to jednak oficjalne wyniki pokazały przewagę Baracka Obamy, który finalnie otrzymał niezbędną większość 270 głosów elektorskich. Według wcześniejszych spekulacji, zwycięstwo dotychczasowego prezydenta miało być szansą na poprawę nastrojów na rynkach.
Zeszły tydzień zakończył się przeceną indeksów, zarówno w Warszawie jak i w Nowym Jorku, sprowadzając indeksy do kluczowych poziomów. Reakcja ta była spowodowana głównie spekulacjami dotyczącymi kondycji Hiszpanii, jakie pojawiały się przed unijnym szczytem. Obecny tydzień także rozpoczął się słabo i na razie jest mało prawdopodobne, aby pojawiły się impulsy, które mogłyby zdecydowanie zmienić bieżący obraz.
Już od początku tygodnia inwestorzy zaczęli niespokojnie zerkać w kierunku wschodnim. Powodem takiej reakcji były najnowsze prognozy Banku Światowego dla Azji. Niestety, po raz kolejny prognozy dotyczące największej azjatyckiej gospodarki zostały zrewidowane w dół.
Madryt staje się dziś punktem na mapie, który obserwować będą inwestorzy nie tylko na Starym Kontynencie. Czekamy na ogłoszenie projektu budżetu na 2013 rok oraz projekt reform gospodarczych wraz z planowanym harmonogramem ich realizacji. Plany zakładają m.in. podwyżkę podatku VAT oraz obniżenie zasiłków dla bezrobotnych. Dodatkowo, jak poinformował już w piątek Financial Times, prawdopodobnie także dzisiaj poznamy program reform strukturalnych, które już od pewnego czasu są punktem negocjacji między Komisją Europejską a hiszpańskim rządem. Jednakże Hiszpanie starają się odłożyć w czasie oficjalne wystąpienie o środki pomocowe z Europejskiego banku Centralnego (EBC).