Autor: Grzegorz Baczewski

Grzegorz Baczewski
Firma | Komentarze ekspertów

Polski Ład: obniżka składki zdrowotnej nie uchroni przedsiębiorców przed wzrostem podatków

Obniżenie składki zdrowotnej do 3 proc. w przyszłym roku trudno uznać za rozwiązanie kompromisowe ponieważ dalej oznaczałoby znaczący wzrost obciążeń przedsiębiorców w stosunku do stanu obecnego – uważa Konfederacja Lewiatan. Najbardziej poszkodowani byliby w 2022 roku ci, którzy rozliczają się według 19 proc. stawki liniowej. Składka zdrowotna dalej nie mogłaby być odliczana od podatku, a w kolejnych latach byłaby podnoszona do 9 proc. To oznacza drastyczny wzrost obciążeń przedsiębiorców, tylko rozłożony na kilka lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Baczewski
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Mniejsze firmy też zaszczepią pracowników przeciwko COVID-19

Plan akcji szczepień w zakładach pracy, który został opracowany przez rząd, rozszerza liczbę firm, które będą mogły wziąć udział w szczepieniach organizowanych przez pracodawców. Dobrze, że do programu będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Szkoda, że rząd nie umożliwił szczepienia także rodzin pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Baczewski
Komentarze ekspertów

Konfederacja Lewiatan: spóźniona pomoc dla zagrożonych branż

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek plan wsparcia branż, które najbardziej odczuwają skutki ograniczeń wprowadzonych w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Dobrze, że pojawiły się jakieś propozycje wsparcia dla zagrożonych firm. Szkoda, że stało się to tak późno i praktycznie bez konsultacji z zainteresowanymi – uważa Konfederacja Lewiatan.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Baczewski
Gospodarka

Konfederacja Lewiatan: rząd i prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki?

Szumnie ogłaszany pakiet osłonowy to chyba najbardziej oczekiwany przez przedsiębiorców projekt rządowy od lat ‘90. W takich sytuacjach władza ma tylko jedną szansę ‒ ogłosić coś, co uspokoi rynki i da firmom przekonanie, że ktośœ panuje nad sytuacją i wie co robić ‒ podkreśla w swoim komentarzu dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Baczewski
Komentarze ekspertów

Konfederacja Lewiatan krytykuje poselski projekt zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS

Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy zakładający zniesienie limitu składek na ZUS. Pod apelem w sprawie utrzymania limitu podpisało się w ostatnich tygodniach 65 organizacji przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan wyraża zdecydowany sprzeciw wobec procedowania tak ważnego projektu ustawy bez konsultacji z partnerami społecznymi. To podważa zaufanie do państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Baczewski
Komentarze ekspertów

Sukces przedsiębiorców – rząd wycofuje się ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, stwierdziła w środę, że zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS nie będzie. Rzecznik prezydenta stwierdził zaś, że większość parlamentarna wycofała się z tego pomysłu. Wcześniej informowaliśmy, że w nowym Sejmie nie będzie większości, która mogłaby przegłosować zniesienie limitu 30-krotności. To sukces kilkudziesięciu organizacji przedsiębiorców, w tym Konfederacji Lewiatan, NSZZ „Solidarność”, którzy apelowali o utrzymanie limitu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rekordowe zatrudnienie w listopadzie

Zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrosło w listopadzie o 1,2 % – podał Główny Urząd Statystyczny.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 5608 tys. osób i po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 5 600 tys. pracowników. Mamy zatem kolejny rekord zatrudnienia, które w listopadzie wzrosło nieco szybciej niż przed rokiem, kiedy w tym okresie roku już raczej się stabilizowało na poziomie zbliżonym do tego z października.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Bezrobocie coraz niższe

Stopa bezrobocia pod koniec października br. wyniosła 9,6 proc., wobec 9,7 proc. we wrześniu – podał Główny Urząd Statystyczny.

Na rynku pracy złota polska jesień, ale zima jest nieuchronna. Pytanie łagodna, czy sroga? Stopa bezrobocia na koniec października zmniejszyła się o 0,1 pkt. proc. w stosunku do września i wyniosła 9,6 proc. Oznacza to, że mamy w tej chwili niewiele ponad 1,5 mln bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach, o niemal 250 tys. mniej niż przed rokiem.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2