Lewiatan: Bezrobocie minimalnie wzrosło, ale tak naprawdę dalej spada

Lewiatan: Bezrobocie minimalnie wzrosło, ale tak naprawdę dalej spada
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2017 r. do 8,7 proc., czyli o 0,4 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wzrost liczby bezrobotnych jest dość wyraźny, ponad 60 tys. osób. Należy jednak pamiętać, że początek roku to tradycyjnie okres wzrostu bezrobocia z powodu oddziaływania tak zwanych czynników sezonowych. Zalicza się do nich ograniczanie lub wygaszanie części aktywności w branżach, których funkcjonowanie zależy od pogody. W tym roku zima okazała się dość sroga. Jednak warto zwrócić uwagę, że analizując wskaźniki bezrobocia w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowano spadek o 1,5 pkt. proc.

Jeżeli popatrzymy na dynamikę bezrobocia w układzie rok do roku, to można zaobserwować, że w ostatnich 4 miesiącach bezrobocie obniżało się w tempie 1,4 pkt. proc. r/r, a więc w styczniu nastąpiło przyspieszenie trendu spadkowego. Można zatem liczyć, że po ewentualnym niewielkim wzroście w lutym, na wiosnę bezrobocie zacznie dalej spadać. Wskazują na to dane dotyczące liczby zgłaszanych do urzędów pracy ofert. Ich wzrost ofert o niemal 40 proc. w stosunku do grudnia wskazuje, że w firmach utrzymuje się tendencja do zwiększania zatrudnienia.

Grzegorz Baczewski

Konfederacja Lewiatan