Najwyższa od lat inflacja może osłabić popyt konsumpcyjny

Najwyższa od lat inflacja może osłabić popyt konsumpcyjny
Grzegorz Baczewski Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu br. poprawiły się nastroje konsumenckie. Wzrósł zarówno bieżący, jaki i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej – podał dzisiaj GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej,  był o 1,6 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 2 pkt proc. wyższy niż przed rokiem. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który odzwierciedla oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,7 pkt proc. Był także o 7,9 pkt proc. wyższy niż we wrześniu 2020 roku.

Czytaj także: Poprawa zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich we wrześniu >>>

– Obawialiśmy się pogorszenia nastrojów konsumenckich, szczególnie w kontekście rosnącej inflacji. Szybki wzrost cen w ostatnich miesiącach był jedną z przyczyn osłabienia popytu konsumpcyjnego, zwłaszcza w lipcu. W sierpniu sprzedaż detaliczna nieco przyspieszyła, ale i tak jest niższa niż byłaby, gdyby nie wybuch pandemii.

Na szczęście, Polacy nadal dosyć optymistycznie spoglądają w przyszłość, o czym świadczy poprawa nastrojów konsumenckich we wrześniu.

Czy ten optymizm utrzyma się w najbliższych miesiącach?

Nie wiadomo jednak, czy ten optymizm utrzyma się w najbliższych miesiącach. Wysoka inflacja już przyhamowała popyt zwłaszcza na meble, sprzęt RTV i AGD. Sprzedaż tych towarów w sierpniu wzrosła realnie jedynie o 0,1 proc. Tymczasem do końca roku wskaźnik inflacji będzie wyraźnie przekraczał 5 proc., a na początku 2022 roku może zbliżyć się nawet do 6 proc. Czekają nas znaczące podwyżki cen energii elektrycznej czy gazu, co przełoży się na wyższe ceny wielu towarów konsumpcyjnych. Niewykluczone, że najwyższa od lat inflacja nieco osłabi konsumpcję – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan