Allianz Trade: liczba niewypłacalności MŚP może wzrosnąć o 30% w 2023 roku

Allianz Trade: liczba niewypłacalności MŚP może wzrosnąć o 30% w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com / LALAKA.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rekordowa liczba upadłości polskich firm rosła z miesiąca na miesiąc w I kwartale 2023 roku. W marcu było ich 421, co oznacza, że w I kw. liczba ta osiągnęła rekordowy poziom 1 083 przypadków, wynika z analizy firmy Allianz Trade. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce odnotowano 3 249 przypadków niewypłacalności, co stanowi kolejny rekordowy wynik i +54% więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Liczba upadłości przedsiębiorstw prawdopodobnie wzrośnie w 2023 roku o +30% (w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie +18%).

„W przeciwieństwie do sytuacji na świecie, gdzie wzrost liczby upadłości dotyczy dużych firm (o obrotach 50 mln euro i więcej), wzrost liczby upadłości w Polsce dotyczy prawie wyłącznie upadających małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP); tylko dwie z 421 niewypłacalnych firm w marcu miały obroty powyżej 20 mln euro.

Choć MŚP są szczególnie narażone na zaostrzenie warunków finansowania, wzrost kosztów (np. paliwa i płac) oraz utratę rynków zbytu (Rosja i częściowo Ukraina), wiele dużych polskich firm zdołało skonsolidować swój udział w rynku i pozycję finansową, a niektóre nawet zwiększyły rentowność i dokonały przejęć” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Tylko w Luksemburgu większe oznaki recesji niż w Polsce

Gospodarka w technicznej recesji

W opinii Allianz Trade, polska gospodarka prawdopodobnie wpadnie w techniczną recesję po wyraźnym osłabieniu aktywności gospodarczej w I kwartale 2023 roku. Według firmy, dane sugerują, że w I kw. roku realne PKB prawdopodobnie zmniejszyło się drugi kwartał z rzędu, po spadku o 2,4% w IV kw. 2022 roku, co oznacza techniczną recesję, wskazano także.

„Wartości wskaźników nastrojów gospodarczych są mieszane, co sugeruje, że gospodarka nie jest jeszcze nastawiona na wyraźny zwrot.

Indeks PMI dla Polski spadł w kwietniu do 46,6 punktów, co oznacza 12. miesiąc z rzędu poniżej kluczowego poziomu 50 punktów oznaczającego brak zmian i najniższy miesięczny wynik w tym roku. Warunki biznesowe zostały osłabione przez znaczne spadki produkcji komponentów, nowych zamówień i nowych zamówień eksportowych.

Z kolei wskaźnik zaufania konsumentów publikowany przez Główny Urząd Statystyczny w kwietniu nadal się poprawiał, choć w porównaniu do standardów historycznych pozostaje słaby. Chociaż wpływ wysokich stóp procentowych jest nadal odczuwalny, spadek płac realnych prawdopodobnie zmniejszy się w najbliższych miesiącach, ponieważ inflacja stopniowo maleje – inflacja zasadnicza spadła z najwyższego poziomu 18,4% rocznie w lutym do 14,7% w kwietniu.

Jednak utrzymująca się słabość w strefie euro będzie nadal ciążyć na polskim eksporcie. Ogólnie rzecz biorąc, w II kwartale spodziewamy się stabilizacji gospodarki, jednak na razie bez silnego odbicia” – czytamy dalej.

Czytaj także: Prezes NBP o inflacji w Polsce: skończył się płaskowyż, zaczął się ruch w dół

Liczba upadłości MSP wzrośnie w 2023 roku o 30%

W 2023 Allianz Trade nadal spodziewa się umiarkowanego wzrostu i gwałtownego wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw w Polsce. Oczekuje wzrostu PKB o 0,9% w 2023 roku, jednak wstępne dane o PKB za I kwartał, które ukażą się w przyszłym tygodniu, mogą spowodować niewielką korektę w dół.

Liczba upadłości przedsiębiorstw prawdopodobnie wzrośnie w 2023 roku o 30% (w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie +18%), podsumowano.

Allianz Trade jest światowym liderem w zakresie ubezpieczeń należności handlowych i uznanym specjalistą w obszarach gwarancji ubezpieczeniowych, odzyskiwania należności, strukturyzowanego kredytu handlowego i ryzyka politycznego.

Czytaj także: Banki państwowe w Europie Środkowej kredytują firmy zombie

Źródło: ISBnews