Agencja Moody’s podwyższyła perspektywę polskiego systemu bankowego do stabilnej

Agencja Moody’s podwyższyła perspektywę polskiego systemu bankowego do stabilnej
Fot. stock.adobe.com / Rafael Henrique
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja ratingowa Moodys' podwyższyła perspektywę dla polskiego systemu bankowego do stabilnej z negatywnej - podano w raporcie Agencji. Za rewizją stoją m.in. lepsze perspektywy biznesowe dla polskich banków.

„Zmieniliśmy naszą perspektywę dla polskiego systemu bankowego na stabilną z negatywnej. Perspektywy biznesowe dla banków poprawią się wraz z przyspieszeniem realnego wzrostu PKB do 2,8 proc. w 2024 roku, po stagnacji na poziomie 0,2 proc. w 2023 roku.

Inflacja znacznie spadła, choć prawdopodobne jest jej niewielkie odbicie, ponieważ rząd zdecydował się przywrócić wyższy podatek od wartości dodanej (VAT) na produkty spożywcze.

Bank centralny obniżył referencyjną stopę procentową o 100 pb. do 5,75 proc. w trzecim kwartale 2023 roku, a niższe stopy i rosnące dochody realne wzmocnią popyt na kredyty.

Wzrost akcji kredytowej i niższe rezerwy na ekspozycje banków na portfel kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich będą wspierać zyski banków” – napisano w komunikacie Moody’s.

Czytaj także: Moody’s obniża perspektywę ratingu Aaa dla niemieckich banków ze stabilnej do negatywnej

Moody’s – prognoza spłat kredytów

„Kredyty z problemami pozostaną zasadniczo stabilne, ponieważ wzrost realnych dochodów, niskie bezrobocie i niższe stopy procentowe będą wspierać spłaty zobowiązań.

Planowane przedłużenie wakacji kredytowych w pewnym stopniu opóźni narastanie problemowych kredytów.

Duże banki wyemitują dodatkowe ilości instrumentów w ramach mechanizmu umorzenia lub konwersji, zwiększając część dłużną swoich minimalnych funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowanych (MREL)” – dodano.

Czytaj także: Wiceprezes Banku Pekao: KPO wpłynie na wzrost akcji kredytowej firm pod koniec 2024 roku

Źródło: PAP BIZNES