Czworo niezależnych członków rad nadzorczych zgłoszonych przez IGTE w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Spółki z istotnym udziałem Skarbu Państwa dominują w kapitalizacji i obrotach na GPW, a ich udział w najważniejszym indeksie warszawskiego parkietu WIG20 na koniec 2024 roku wyniósł 51,6%. Jednocześnie w ocenie ekspertów poziom ładu korporacyjnego tych spółek był w ostatnich latach niewystarczający i stanowi jedną z przyczyn ich obniżonej wyceny oraz zaniżonych stóp zwrotu inwestorów, w tym uczestników PPK.
Badania pokazują, że aktywna postawa inwestorów wobec spółek sprzyja ich efektywności, wzrostowi wartości, a to w konsekwencji pozytywnie przekłada się na wynik inwestycyjny spółki.
Takimi inwestorami są fundusze emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), regularnie publikujące raporty ze swoich działań nadzorczych wobec spółek, w które zainwestowały środki swoich członków: „OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi”.
Czytaj także: W grudniu OFE lepsze od WIG
Dobre praktyki IGTE
– Zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczące potrzeby poprawy jakości ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa otworzyły przestrzeń do dialogu z naszym środowiskiem.
Odbyliśmy wiele spotkań w resorcie, w tym także z ministrem Jakubem Jaworowskim, w czasie których, zaprezentowaliśmy nasze dobre praktyki oraz przedstawiliśmy propozycje dotyczące szerszego włączenia interesariuszy mniejszościowych w proces sprawowania nadzoru. Minister Jakub Jaworowski poparł nasze propozycje i podkreślił, że są one w pełni zgodne z działaniami podejmowanymi przez MAP.
Mamy nadzieję, że zmiany w radach nadzorczych banków Pekao i PKO BP, czy firm takich jak Orlen i KGHM, stanowią początek procesu wzmacniania i rozwoju działań nadzorczych w spółkach, w których dotąd głos miało wyłącznie państwo, a perspektywy pozostałych współwłaścicieli będą uwzględniane – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Czytaj także: Tylko 34% młodych dorosłych oszczędza na emeryturę – badanie IGTE
Women on Boards w praktyce
Inicjatywa funduszy emerytalnych wpisuje się również w ideę stojącą za Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 Women on Boards, tj. wspierania kobiet na najwyższych szczeblach zarządzania.
Wśród osób zgłoszonych przez fundusze i wybranych do rad nadzorczych znalazły się trzy kobiety i jeden mężczyzna.