Realny poziom kredytowania gospodarki załamał się

Realny poziom kredytowania gospodarki załamał się
Fot. stock.adobe.com / Dragon Claws
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeżeli chcemy zapewnić w kraju wzrost poziomu inwestycji i budować innowacyjną gospodarkę, konieczny jest wzrost rozmiarów portfeli kredytowych ponad poziom wynikający ze wzrostu cen towarów i usług. Wzrastać musi nie tylko wartość zaciąganego kredytu, ale również wolumen zaciąganych kredytów, pisze dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz w Związku Banków Polskich.

W latach 2011 – sierpień 2024 portfel kredytów dla sektora niefinansowego wzrósł z poziomu ok. 630 mld zł do około 1 135 mld zł na koniec sierpnia 2024 roku. Oznacza to, że w analizowanym okresie portfel kredytów dla sektora niefinansowego zwiększył się o ponad 79%.

Wzrost ten wynika z działania co najmniej dwóch czynników: wzrosła wartość dóbr i usług będących przedmiotem kredytowania (średnio, w uproszczeniu, w tempie wynikającym ze wzrostu cen towarów i usług w gospodarce), ale też wzrosła skala kredytowania (efektywny wzrost).

W okresie 2011 – sierpień 2024 roku skumulowany wzrost cen towarów i usług osiągnął poziom 63,7%. Wzrost ten nie był jednak równomierny. W sytuacji, w której inflacja znajdowała się w granicach celu inflacyjnego możliwe było zwiększenie skali efektywnego kredytowania do poziomu blisko 50%.

Od początku 2020 roku, na skutek wysokiej inflacji, ale również nominalnych spadków portfeli kredytowych banków (m.in. za sprawą olbrzymich nadpłat dokonywanych przez klientów na skutek wykorzystania tzw. wakacji kredytowych oraz załamania się podaży kredytów dla przedsiębiorstw), efektywny poziom kredytowania zaczął gwałtowanie spadać do poziomu 9,51% (w analizowanym okresie).

Oznacza to, że wzrost portfeli kredytów dla sektora niefinansowego w latach 2011 – sierpień 2024 w niespełna 13% wynikał ze wzrostu skali efektywnego kredytowania, zaś w ponad 87% wynikał ze wzrostu cen towarów i usług będących (w uproszczeniu) przedmiotem kredytu.

1 grafika kredyty inflacja, ZBP
Źródło: obliczenia własne ZBiA ZBP, dane KNF, GUS

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Finansowanie Energetyki | Ku efektywnemu i zrównoważonemu miksowi energetycznemu

Inflacja a nominalny wzrost portfela kredytów dla sektora niefinansowego 2022-2024

Zawężając okres badawczy do ostatnich niespełna dwóch lat, a zatem okresu występowania uporczywej inflacji, skala rozbieżności między wzrostem nominalnym a wzrostem efektywnym jest jeszcze lepiej dostrzegalna.

Od początku 2022 r. skumulowana inflacja wyniosła 28,5%, zaś nominalny wzrost portfela kredytów dla sektora niefinansowego wyniósł jedynie 0,6%.

Pomimo Programu BK2%, nominalny wzrost portfeli złotowych kredytów mieszkaniowych osiągnął poziom jedynie 7,79%, zaś wzrost depozytów sektora niefinansowego osiągnął poziom 20,65%.

2 grafika kredyty inflacja, ZBP
Źródło: obliczenia własne ZBiA ZBP, dane KNF, GUS

To sprawia, że realny wzrost analizowanych pozycji bilansu sektora bankowego uległ zmniejszeniu. W przypadku kredytów dla sektora niefinansowego skala spadku realnej jego wartości jest olbrzymia (-21,72%).

W przypadku portfela złotowych kredytów mieszkaniowych również mamy do czynienia z silnym spadkiem (-16,12%).

Nie jest również dobrze z realną wartością depozytów sektora niefinansowego. Ta, w ujęciu realnym, zmniejszyła się o 6,11%.

3 grafika kredyty inflacja, ZBP
Źródło: obliczenia własne ZBiA ZBP, dane KNF, GUS

Czytaj także: Prezes ZBP o dialogu z resortem finansów w sprawie kredytowania gospodarki

Portfel kredytów dla przedsiębiorstw a inflacja

Analizując poziom kredytów dla przedsiębiorstw dojść można do równie niekorzystnych wniosków.

Portfel kredytów dla przedsiębiorstw (mikroprzedsiębiorstwa, MŚP i duże przedsiębiorstwa) wzrósł nominalnie o 12,64%, w przy czym wzrost kredytów operacyjnych osiągnął poziom 14,75%, zaś kredytów inwestycyjnych jedynie 8,33%.

W tym czasie skumulowany wzrost inflacji osiągnął poziom 28,51%.

4 grafika kredyty inflacja, ZBP
Źródło: obliczenia własne ZBiA ZBP, dane KNF, GUS

W efekcie poziom realnego kredytowania przedsiębiorstw głęboko zanurkował.

Realna wartość portfeli kredytów przedsiębiorstw obniżyła się w analizowanym okresie o 12,35%, przy czym spadek realnej wartości portfeli kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw osiągnął poziom 15,7%.

5 grafika kredyty inflacja, ZBP
Źródło: obliczenia własne ZBiA ZBP, dane KNF, GUS

Poziom kredytowania gospodarki przez banki

Przedstawione dane wskazują jednoznacznie na negatywną sytuację w zakresie efektywnego wzrostu kredytowania gospodarki przez banki.

Nominalne wzrosty wartości portfeli kredytowych wynikają w dominującym stopniu ze wzrostu wartości kredytowanego dobra, nie zaś ze wzrostu efektywnej skali kredytowania.

Jeżeli chcemy zapewnić w kraju wzrost poziomu inwestycji i budować innowacyjną gospodarkę, konieczny jest wzrost rozmiarów portfeli kredytowych ponad poziom wynikający ze wzrostu cen towarów i usług.

Wzrastać musi nie tylko wartość zaciąganego kredytu, ale również wolumen zaciąganych kredytów.

Czytaj także: Forum Finansowania MMŚP 2024 o dostępie firm do kredytu i usług bankowych

Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie.
Dr Tomasz Pawlonka – dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych. Realizuje prace nad warunkami rozwoju sektora bankowego, z uwzględnieniem środowiska makroekonomicznego i regulacyjnego, zagadnień struktury rynku finansowego i finansowania gospodarki. Posiada praktyczne doświadczenia analityczne w zakresie sektora bankowego ze szczególnym uwzględnieniem bankowości spółdzielczej. Od samego początku związany z Programem Analityczno-Badawczym WIB, którego pracami kieruje od marca 2024 r. Doświadczony prelegent i autor ponad 40 publikacji, w tym czterech monografii. Adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Wieloletni doświadczony nauczyciel akademicki. Jego działalność naukowo-dydaktyczna skoncentrowana jest na bankowości, finansach behawioralnych oraz zarządzaniu finansami przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw agrobiznesu.
Źródło: BANK.pl