Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
Witając gości Kongresu, wśród których znalazło się aż czterech reprezentantów rządu w randze podsekretarza stanu, prezes ZBP przypomniał, iż proces transformacji energetycznej w nadchodzącym czasie pochłaniać będzie pokaźne nakłady finansowe.
– 260 miliardów euro rocznie potrzeba, aby osiągnąć cele wyznaczone w zakresie klimatu i energii na okres do 2030 roku. 275 miliardów euro rocznie – tyle wynosi luka inwestycyjna w Unii Europejskiej w odniesieniu do nakładów. potrzebnych na renowację nieruchomości, aby osiągnąć przyjęty przez Komisję cel w zakresie klimatu do 2030 roku – zaznaczył dr Tadeusz Białek.
Do tego dochodzą coraz liczniejsze akty prawne, związane z wdrażaniem wymogów ESG w gospodarce.
Prezes ZBP przypomniał, iż sektor bankowy był, jest i będzie motorem rozwoju gospodarczego, w tym również transformacji klimatycznej i energetycznej w Polsce. Dzieje się tak, gdyż banki są głównym dostarczycielem kapitału w Polsce, pochodzi od nich ponad 80% wszelkiego finansowania zewnętrznego. Jest tak z uwagi na brak wystarczająco rozwiniętego rynku kapitałowego, co stanowi skądinąd problem ogólnoeuropejski.
– Zrozumienie potrzeb klientów sektora bankowego i przeznaczenie odpowiednich zasobów na sfinansowanie osiągnięcia celów neutralności klimatycznej będzie i jest ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością całego sektora bankowego – zauważył dr Tadeusz Białek, dodając, iż zadanie to wymaga współpracy z różnymi środowiskami, w tym w szczególności administracją publiczną.
Czytaj także: Brak transformacji energetycznej będzie bardziej kosztowny niż wydatki na jej przeprowadzenie
ESG nie powinno być postrzegane tylko z perspektywy obciążeń
Szczególnym wzywaniem towarzyszącym wdrażaniu ESG w gospodarce jest wypełnianie kolejnych obowiązków w zakresie ujawniania wpływu, jaki dana organizacja wywiera na zidentyfikowane cele zrównoważonego rozwoju.
Prezes ZBP podkreślał jednak, iż ESG nie powinno być postrzegane wyłącznie z perspektywy obciążeń i tysięcy aktów prawnych, angażujących zasoby banki i klientów.
– Nie chcę, żeby ESG kojarzyło nam się wyłącznie z perspektywą obciążeń i tysiącem stron aktów prawnych. Chcielibyśmy podczas dzisiejszego Kongresu poszukać pozytywnej strony, szans, jakie instytucje finansowe mogą odnaleźć w związku z wdrażaniem regulacji ESG – dodał dr Tadeusz Białek.
Czytaj także: Problemy banków z raportowaniem śladu węglowego
Aktywne działania ZBP na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dr Tadeusz Białek odniósł się również do działań ZBP w tym zakresie.
– Jako największa izba gospodarcza rynku finansowego od dłuższego czasu dostrzegamy istotną rolę zrównoważonego finansowania. Od lat angażujemy się w procesy legislacyjne na poziomie unijnym i krajowym.
Tworzymy stanowisko polskiego sektora bankowego, pracujemy z bankami nad wdrażaniem wymogów wynikających z tych regulacji. Organizujemy od lat stałe fora dialogu, współpracy w tym obszarze – zaznaczył prezes ZBP.
Zwrócił też uwagę, iż dramatyczne doświadczenia ostatnich dni wykazały, jak siły natury mogą wpływać na funkcjonowanie ludzi.
– Nagłe zjawiska pogodowe muszą być uwzględniane w nowych modelach zarządzania ryzykiem – dodał dr Tadeusz Białek, deklarując, iż wnioski z Kongresu znajdą swe odzwierciedlenie w tezach, przygotowywanych przez ZBP na Szczyt Klimatyczny COP2029.
– Mam także nadzieję, że dyskusje będą inspiracją do działań wpisujących się w realizację mapy drogowej wypracowaną przez Platformę Zrównoważonych Finansów czy Ministerstwo Finansów – podsumował prezes ZBP.