Rada UE przyjęła przepisy ułatwiające mniejszym spółkom wejście na rynek kapitałowy

Rada UE przyjęła przepisy ułatwiające mniejszym spółkom wejście na rynek kapitałowy
Fot. stock.adobe.com / weyo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada UE przyjęła pakiet legislacyjny dotyczący notowań, który ma ułatwić m.in. wchodzenie na giełdę spółek różnej wielkości, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), podała Rada.

„Przyjęcie pakietu dot. notowań giełdowych notowaniach uprości krajobraz regulacyjny. Stworzymy więcej możliwości dla przedsiębiorstw, aby się rozwijać i uzyskiwać dostęp do kapitału, zapewniając jednocześnie ochronę inwestorów i integralność rynku.

Jest to konkretny wkład w sukces Unii Rynków Kapitałowych i jestem przekonany, że będzie miał trwały pozytywny wpływ na gospodarki europejskie” – powiedział węgierski minister finansów Mihály Varga, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: EKF 2024 – debata o unii rynków kapitałowych

Uproszczenie procesu notowania dla spółek

Przyjęte rozwiązania mają na celu usprawnienie zasad obowiązujących spółki przechodzące przez proces notowania lub spółki już notowane na rynkach UE.

Celem jest uproszczenie procesu dla spółek poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu wystarczającego stopnia przejrzystości, ochrony inwestorów i integralności rynku, podano także.

Łatwiejszy dostęp do rynków publicznych ma pozwolić przedsiębiorstwom, a w szczególności MŚP, na lepszą dywersyfikację i uzupełnianie dostępnych źródeł finansowania.

Czytaj także: Członek zarządu EBC o unii rynków kapitałowych

Dyrektywa UE w sprawie akcji uprzywilejowanych

Rada przyjęła dziś również dyrektywę w sprawie akcji uprzywilejowanych (multiple-votes shares).

Dyrektywa wprowadza ramy ułatwiające emisję i korzystanie z takich akcji. Jej celem jest przyciągnięcie i zatrzymanie szybko rozwijających się spółek w UE przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony akcjonariuszy, podkreślono.

Teraz regulacja o notowaniach zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie 20 dni później.

Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na transpozycję dyrektywy zmieniającej dyrektywę w sprawie rynków instrumentów finansowych do ustawodawstwa krajowego i dwa lata na transpozycję dyrektywy w sprawie akcji uprzywilejowanych.

Źródło: ISBnews