KNF podsumowała rynek domów maklerskich w 2023 roku

KNF podsumowała rynek domów maklerskich w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com / Gorodenkoff
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
KNF uważa, że wyzwaniem dla biur maklerskich będzie pozyskiwanie emitentów - napisała Komisja Nadzoru Finansowego w materiale podsumowującym rynek w 2023 roku.

„Wśród głównych wyzwań, jakie stoją przed sektorem domów maklerskich w 2024 r. będą ryzyka wynikające ze zmian w otoczeniu rynkowym. Istotne znaczenie w dalszym ciągu mieć będzie ryzyko makroekonomiczne w związku z trwającymi konfliktami międzynarodowymi (między innymi na terenie Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu), które mogą przekładać się na nastroje inwestorów oraz ich skłonność do korzystania z usług domów maklerskich” – napisał KNF.

„Dodatkowo wyzwanie dla domów maklerskich skoncentrowanych na usłudze oferowania instrumentów finansowych może stanowić pozyskanie emitentów, w szczególności w świetle niewielkiej liczby IPO na polskim rynku kapitałowym w ostatnich latach” – dodała Komisja.

Czytaj także: Nowy prezes GPW Tomasz Bardziłowski o priorytetach swojej kadencji

KNF: rynek domów maklerskich ‘23 w liczbach

Na koniec 2023 roku działalność maklerską w Polsce prowadziło 30 domów maklerskich.

W 2023 roku cztery domy maklerskie zakończyły działalność maklerską, a jeden podmiot rozpoczął działalność maklerską.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku domy maklerskie prowadziły 1.121.607 rachunków instrumentów finansowych, co oznaczało wzrost o 21,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Czytaj także: GPW liczy na przełamanie stagnacji w debiutach

Nowe aktywa i technologie na rynku domów maklerskich

KNF ocenia, że wzrost liczby rachunków prowadzonych przez domy maklerskie należy powiązać z upowszechnieniem dostępu do rynków polskiego i zagranicznych poprzez aplikacje mobilne.

W szczególności tendencja ta jest widoczna wśród podmiotów oferujących klientom detalicznym bezprowizyjne zawieranie transakcji.

KNF podaje, że w roku 2023 zanotowano nieznaczny wzrost aktywów klientów na rachunkach w sektorze firm inwestycyjnych (domów oraz biur maklerskich), a ich wartość sięgnęła 678,2 mld zł wobec 629,6 mld zł w roku poprzednim.

„Wzrost wartości aktywów klientów wynikał ze zwiększonego zainteresowania klientów indywidualnych inwestowaniem na rynku kapitałowym” – napisała Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj także: Bankowcy o polskim rynku kapitałowym

Źródło: PAP BIZNES