Inflacja we wrześniu 8,2% r/r, wstępny szacunek GUS

Inflacja we wrześniu 8,2% r/r, wstępny szacunek GUS
Fot. stock.adobe.com / studio-v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zdaniem ekonomistów większy od spodziewanego spadek inflacji jest wynikiem między innymi zaniżonego poziom cen paliw w PKN Orlen.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2% (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4% (wskaźnik cen 99,6)” – czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 10,3% r/r, nośników energii wzrosły o 9,9%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 7%, podano w komunikacie.

Inflacja m/m

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,4% m/m, nośników energii spadły o 0,8%, a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 3,1%.

Konsensus rynkowy wynosił: +8,5% r/r i -0,1% m/m.

tabela inflacja wrzesień 2023
Źródło: PAP Biznes

Inflacja spada mocniej przez zaniżony poziom cen paliw w PKN Orlen?

„Inflacja we wrześniu mocno wyhamowała, choć nadal istotnie odbiega od celu NBP na poziomie 2,5 proc. Głównym czynnikiem tak dużego zejścia wskaźnika CPI były we wrześniu ceny paliw. To przede wszystkim ich nadzwyczajny spadek (w kontekście mocno rosnących w tym samym czasie cen ropy naftowej na świecie i istotnego osłabienia złotego) sprowadził wskaźnik inflacji w pobliże 8,0 proc. rdr.” – komentuje dla PAP Biznes Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

„Na pewno widać też silny wpływ spadku cen paliw, ponad 3 proc. w samym wrześniu, wbrew tendencjom na rynkach międzynarodowych. Wyhamowanie inflacji było szerokie – wyhamowała też inflacja bazowa, nieco silniej niż zakładaliśmy. Wskaźnik ten we wrześniu prawdopodobnie spadł poniżej 9 proc.”

W październiku kolejna obniżka stóp NBP

Ekonomista Banku Millennium spodziewa się kolejnej obniżki stóp przez RPP.

„Biorąc pod uwagę, że spadek wrześniowej inflacji był silniejszy, w tym również inflacji bazowej, a w październiku inflacja ma szansę spaść poniżej 7 proc., to myślę, że będą to mocne argumenty dla zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej. Wzmacnia to oczekiwania na obniżkę stóp w październiku, natomiast w mniejszej skali niż we wrześniu – o 50 pb. Po takim ruchu RPP przejdzie zapewne w tryb oczekiwania i po tym ruchu nastąpi kilka miesięcy stabilizacji stóp, żeby obserwować trendy i rynkowe, i w gospodarce”.

Monika Kurtek podziela ten pogląd. „Dzisiejszy odczyt wskaźnika CPI, niższy nie tylko od średnich oczekiwań rynkowych, ale także niższy od wskazań prezesa NBP z początku tego miesiąca (w okolicach 8,6 proc. rdr), najprawdopodobniej skłoni większość w RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Należy oczekiwać – w mojej ocenie – cięcia stóp rzędu 25-50pb”

Czytaj także: OECD: w sierpniu inflacja w Turcji 58,9%, w Kostaryce minus 3,3%

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews