Przewodniczący KNF: banki są przygotowane na niekorzystny dla sektora wyrok TSUE
„Pojawia się pytanie, czy polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE? Uwzględniając warunki makroekonomiczne ostatnich miesięcy oraz ich przełożenie na sytuację banków, które przygotowują się na scenariusz rozstrzygnięcia podzielającego opinię Rzecznika Generalnego, także tworząc dodatkowe rezerwy, w mojej opinii, odpowiedź brzmi: tak” – powiedział Jacek Jastrzębski podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
UKNF finalizuje projekt rozwiązania ws. kredytów CHF
Zdaniem Jastrzębskiego, problem kredytów frankowych powinien być rozwiązany przede wszystkim w procesach ugodowych, ale UKNF finalizuje prace nad założeniami ustawowego rozwiązania tego problemu.
„Rozwiązanie takie powinno opierać się na modelu zgodnym z moją propozycją ugodową z 2020 roku. Założenia takiego rozwiązania są przez UKNF finalizowane. Traktujemy to jako element naszej odpowiedzialności – musimy być przygotowani na różne scenariusze” – powiedział Jacek Jastrzębski.
„Prace nad rozwiązaniem ustawowym powinny być synergiczne względem rozwiązania ugodowego i nie mogą zakłócać jego realizacji. Podkreślałem wielokrotnie, aby banki nie liczyły na wdrożenie takiego rozwiązania i aby korzystały maksymalnie z narzędzia, jakim są ugody. W tym zakresie nic się nie zmieniło” – dodał.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | ZBP | Regulacje determinują dzisiejszą bankowość
KNF spodziewa się, że kolejne banki zaoferują kredyty hipoteczne oparte o WIRON
Pod koniec maja ING Bank Śląski poinformował, że wznawia sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, kredyty te będą oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Nowa oferta obowiązywać ma dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 roku.
„Spodziewam się i mam nadzieję, że w ślad za tym bankiem pójdą kolejne” – ocenił Jacek Jastrzębski podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Czytaj także: Przewodniczący KNF: wyrok TSUE może oznaczać dodatkowe rezerwy bankowe
UKNF: banki skapitalizowane i odporne
Przewodniczący podał, że nadzór przez ostatnie lata wzmacniał odporność sektora bankowego, dzięki czemu jest obecnie dobrze skapitalizowany i płynny.
„Mam na myśli m.in. stanowisko nadzoru dotyczące zatrzymania wypłaty dywidend przez „banki frankowe”, zwiększenie wag ryzyka dla tego rodzaju kredytów czy też konsekwentne egzekwowanie odpowiedzialnego podejścia banków do zawiązywania rezerw. Dzięki temu polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany i płynny, co przekłada się na jego bezpieczeństwo i stabilność” – powiedział Jacek Jastrzębski.
Przewodniczący ocenił, że najlepszy okres na promowanie i zawieranie ugód przez banki z frankowiczami nie został optymalnie wykorzystany.
„Rozumiem, że nie wszystkie banki mogły być gotowe na szerokie, masowe wdrożenie programów ugodowych na początku 2021 r., choćby z uwagi na konieczność rozłożenia w czasie procesu dowiązywania rezerw. Uważam jednak, że lepsza dynamika i bardziej zaangażowane podejście banków do propozycji ugodowej mogły były zwiększyć skalę realizacji ugód w korzystniejszych warunkach makroekonomicznych, a także zbudować wokół nich lepszy klimat jako dla najlepszej dostępnej obecnie alternatywy dla drogi sądowej” – powiedział Jacek Jastrzębski.
„Dziś sektor bankowy zaangażował się w ten proces w większej skali, i dąży do przedstawiania klientom jak najatrakcyjniejszych warunków ugód. Tę zmianę oceniam pozytywnie, jednak najlepszy okres na promowanie i zawieranie ugód nie został optymalnie wykorzystany” – dodał.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda 15 czerwca wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu CHF. Rzecznik generalny TSUE wydał w lutym opinię w tej sprawie. Jego zdaniem, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają analogicznego prawa.
Eksperci EKF: ryzyko prawne kredytów hipotecznych największym zagrożeniem dla systemu finansowego
Eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) uważają, że największymi zagrożeniami dla stabilności sektora finansowego jest ryzyko prawne kredytów hipotecznych i rosnąca ingerencja państwa w sektor finansowy, poinformowała koordynator EKF Research Marta Penczar.
„W opinii 97% ekspertów EKF kluczowym wyzwaniem dla stabilności finansowej systemu finansowego będzie w najbliższych latach kwestia ryzyka prawnego w umowach kredytów hipotecznych.
Banki muszą uwzględniać i zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z kontynuacją wyroków sądowych, stwierdzających nieważność umów, kolejnymi wyrokami TSUE w tym m.in. odnoszących się do możliwości pobierania wynagrodzenia przez banki za korzystanie z kapitału” – powiedziała Marta Penczar, prezentując wyniki raportu „Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski”, podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Czytaj także: Wyrok TSUE sprzyja powstaniu ustawy z mechanizmem ugód dla frankowiczów
Jako drugie zagrożenie eksperci EKF wymienili pogłębiająca się ingerencję państwa w sektor bankowy. Wskazywali, że dotyczy to nowych obciążeń wynikających z programów wsparcia kredytobiorców, ale też kosztów restrukturyzacji upadłych banków, a także nadmiernego finansowania budżetu państwa przez banki, a także nadmierne zależności wybranych banków od państwa.
„Dopiero wskazywane jako trzecie w hierarchii zagrożenie ma charakter stricte rynkowy. Jest to pogorszenie jakości portfela kredytowego wynikające z wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych” – dodała Marta Penczar.