Mieszkania na wynajem, większa oferta, ale nadal drogo
W analizowanych 16 miastach liczba aktywnych ogłoszeń we wrześniu wyniosła 30,8 tys., podczas gdy przed rokiem było ich 40 tysięcy.
Jeszcze w kwietniu i maju 2022 roku aktywnych ogłoszeń było zaledwie po ok. 18 tysięcy. Od tego czasu dostępnych ofert przybyło więc aż o 68%, co jest efektem m. in. powrotu części imigrantów z Ukrainy do swojej ojczyzny.
W badanych miastach wrześniowe stawki wzrosły przeciętnie o 28% w porównaniu do poziomu sprzed roku.
Czytaj także: Dlaczego najem mieszkania jest drogi?
W ostatnim czasie mocniej drożeje najem małych mieszkań
W raporcie są również dane kwartalne, które zawierają na tyle dużo ogłoszeń, aby pokazać zmiany ceny w zależności od wielkości mieszkania. W trzecim kwartale 2022 roku najmocniej rosły stawki najmu dla małych mieszkań (do 35 m2). W porównaniu do drugiego kwartału wzrosły aż o 7,4%.
Dla średniej wielkości mieszkań było to 4,7%, a dla dużych 2%. Najwyższe stawki dla małych mieszkań obowiązują w Warszawie. Najem lokalu o powierzchni 30 m2 kosztuje już 2 571 zł.
W trzecim kwartale 2022 roku najmocniej rosły stawki najmu dla małych mieszkań (do 35 m2)
Na kolejnych miejscach są Wrocław (2 471 zł) i Gdańsk (2 400 zł). Są to stawki ofertowe, bez opłat licznikowych i administracyjnych.
Koszty najmu w III kw. 2022 oraz ich zmiany od II kw. 2022:
Czytaj także: Zapowiedź wprowadzenia nowych podatków dla funduszy PRS niepokoi deweloperów
Rośnie opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem
Wzrost stawek najmu w połączeniu z lekko spadającymi cenami mieszkań powoduje, że coraz wyższa jest rentowność inwestowania w mieszkania na wynajem. Najbardziej opłacalny jest zakup małego mieszkania (do 35 m2). W takim przypadku średnia rentowość wynosi 5,9% netto, co jest odpowiednikiem zyskowności lokaty bankowej z oprocentowaniem 7,29%. Wśród analizowanych miast najwyższą zyskowność ma inwestycja w małe mieszkanie w Szczecinie – 6,69% netto, co jest odpowiednikiem lokaty na 8,26%.
W przypadku średniej wielkości mieszkań przeciętna rentowność netto wynosi 5,42% netto (odpowiednik lokaty na 6,69%). Najniższa jest dla dużych mieszkań ‒ 4,81% netto (odpowiednik 5,94%).
Wyliczenia dokonano przy założeniu, że mieszkanie jest kupowane bez udziału kredytu i jest zamieszkane przez 12 miesięcy w roku. Uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty, takie jak: prowizja pośrednika (3%), PCC (2%) przy założeniu, że kupujemy z rynku wtórnego, taksa notarialna i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy (8,5%).
Nie została natomiast uwzględniona opłata za zarządzanie najmem, ponieważ zdecydowana większość posiadaczy mieszkań na wynajem zajmuje się tym samodzielnie.
Czytaj także: Opodatkowanie funduszy PRS to strzał we własną stopę?