MRiPS: stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.; najlepszy wynik od 1990 r.

MRiPS: stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.; najlepszy wynik od 1990 r.
Fot. stock.adobe.com/ Studio-Harmony
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. pod koniec maja i była o 0,1 pkt. proc. niższa niż przed miesiącem - wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

„Dwa lata pandemii, dwa lata walki o każde miejsce pracy i o to, by polskie firmy mogły się utrzymać. Interwencja państwa szyta na miarę potrzeb, precyzyjna. Dzięki niej szacunki #MRiPS pokazują, że w maju stopa bezrobocia szacowana jest na 5,1%” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas briefingu prasowego w Kaliszu, cytowana na profilu resortu na Twitterze.

To najniższe bezrobocie od 1990 roku. Jedynie w 2019 był jeden miesiąc, gdy stopa bezrobocia wynosiła 5.

– dodała minister.

Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,2 proc. w kwietniu >>>

Według tegorocznej ustawy budżetowej, stopa bezrobocia rejestrowanego ma wynieść 5,9% na koniec 2022 r.

Czytaj także: Bezrobocie w dużych miastach nie przekracza 3 proc. >>>

Stopa bezrobocia w maju kształtowała się w przedziale od 2,8 proc. w województwie wielkopolskim do 7,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

852 tys. zarejestrowanych bezrobotnych

Jak przekazało MRiPS w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 26 tys. osób, czyli o 3,0 proc. W rejestrach bezrobotnych było o 174,7 tys. (czyli o 17 proc.) mniej osób niż w końcu maja 2021 r.

103,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

Według wstępnych danych resortu w maju 2022 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 103,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 2,8 tys. (2,8 proc.) więcej niż w kwietniu 2022 r. i o 11,6 tys. (10,1 proc.) mniej niż w maju 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poda swoje wyliczenia stopy bezrobocia za maj – 24 czerwca. 

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan:

Bezrobocie rejestrowane tylko raz w 2019 r. było niższe niż w maju br. Szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że stopa bezrobocia spadła w maju do 5,1%, co oznacza kolejny raz z rzędu spadek bezrobocia o symboliczne 0,1 pkt. proc. Z jednej strony to bardzo dobra wiadomość, z drugiej strony widać, że podaż pracy w tej chwili jest ograniczona lub nie na tyle mobilna, aby zaspokoić popyt na nią. Pracodawcy nadal będą zmagali się z brakiem rąk do pracy lub ze zwiększoną presją na podniesienie wynagrodzeń.

Uwzględniając dzisiejszy wynik, dane makroekonomiczne z gospodarki wskazujące na ciągłe problemy z zaspokojeniem popytu na pracę, to nasza prognoza dla rynku pracy wskazuje, że do końca roku powinniśmy obserwować comiesięczne obniżanie się stopy bezrobocia od 0,1 do 0,2 pkt proc., co w efekcie przełoży się, że na koniec roku odnotujemy bezrobocie na rekordowo niskim poziomie 4,3-4,5%.

Rynek pracy wydaje się w tej chwili jedynym elementem gospodarki, który niestrudzenie nie poddaje się wahaniom koniunktury.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan