Aż 63% polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania
63% polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania działalności[1].
Na drugim miejscu znalazła się linia kredytowa, która jest ważna dla ponad połowy firm MŚP (55%), podczas gdy na trzecie miejsce (z piątego) awansowały dotacje (49%).
63 proc. polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania i rozważa skorzystanie z niego w przyszłości
Takie wnioski płyną z badania SAFE, zrealizowanego przez Komisję Europejską we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w drugiej połowie 2020 roku.
Czytaj także: Barometr COVID-19: 43 proc. firm w Polsce spodziewa się powrotu koniunktury jeszcze w tym roku
Firmy spoza Polski wolą linie kredytowe
Dla europejskich firm z sektora MŚP w 2020 roku najbardziej istotnymi źródłami zewnętrznego finansowania były natomiast linie kredytowe (ważne dla 50% firm), kredyty bankowe (istotne dla 48% europejskich MŚP) i leasing (wskazywany przez 45% europejskich firm).
‒ Mimo trudnej sytuacji w gospodarce i mniejszej liczby inwestycji, 63 proc. polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania i rozważa skorzystanie z niego w przyszłości. Podobnie myślą przedsiębiorcy prowadzący działalność w Finlandii (63%) i Estonii (62%), przy pozytywnej ocenie tego instrumentu w całej Europie.
Jako branża jesteśmy gotowi na to, aby wspierać firmy w ich kolejnych inwestycjach
W krajach UE średnio 45% firm wytypowało leasing jako najbardziej istotne źródło finansowania. Podobną ocenę otrzymały dotacje (44 proc. wskazań).
Wzrost znaczenia dotacji w ciągu ostatniego roku nie dziwi, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19 i rosnące oczekiwania firm w zakresie instrumentów pomocowych.
Nas, jako przedstawicieli branży leasingowej, cieszy utrzymujące się zaufanie, jakim przedsiębiorcy obdarzają leasing. Jako branża jesteśmy gotowi na to, aby wspierać firmy w ich kolejnych inwestycjach – podkreśla Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.
Czytaj także: EBI: 100 mln euro kredytu dla Pekao Leasing na finansowanie MŚP
Najważniejsze problemy MŚP
Dostęp do finansowania od kilku lat nie jest już problemem dla firm z sektora MŚP. W 2020 roku na taki problem wskazało tylko 8% polskich firm.
Wśród kwestii najbardziej problematycznych były wymieniane: pozyskanie wykwalifikowanej kadry (19 proc. wskazań), kwestie regulacyjne (18 proc.) czy inne problemy (w tym te związane z pandemią COVID-19).
Dostęp do finansowania od kilku lat nie jest już problemem dla firm z sektora MŚP
W ostatnim badaniu realizowanym przez Komisję Europejską w 2020 r. takiej odpowiedzi udzieliło 16% badanych, podczas gdy rok wcześniej zaledwie 9 proc. badanych firm w Polsce.
Do pierwszej trójki problemów wymienianych przez europejskich przedsiębiorców w 2020 roku trafiły: pozyskiwanie klientów (21%), pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry (19%) i inne problemy, w tym problemy związane z pandemią COVID-19 (18%).
Czytaj także: Barometr EFL: aż 86 proc. MŚP nie planuje inwestycji w I kw. 2021 r.
[1] Źródło: Komisja Europejska, Survey on the access to finance of enterprises (SAFE). 2020