Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych
W rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” prezes NBP stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.
„Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.
Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia” – powiedział Adam Glapiński.
Czytaj także: NBP interweniuje na rynku walutowym, ekonomiści: chce zapobiec umocnieniu złotego
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną.
W pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp
Łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
Czytaj także: Członek RPP Rafał Sura uważa, że złoty jest zbyt mocny, a obniżka stóp procentowych niewykluczona
Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r.
„Presja na aprecjację złotego tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji”
Narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego – powiedział w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego Adam Glapiński.
Na pytanie o interwencję na rynku walutowym, prezes NBP odpowiedział: „narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego” – powiedział Glapiński, cytowany przez Obserwatora.