Grunt za mieszkanie, zyskają gminy, TBS-y i deweloperzy?
Propozycja resortu Rozwoju, Pracy i Technologii ma szansę zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy, jeżeli chodzi o zasoby komunalne i TBS.
Szansa dla programu Mieszkanie Plus
Choć wzrost liczby mieszkań w minionych latach był zauważalny, to popyt na mieszkania nie słabnie. Skalę zapotrzebowania mogą zobrazować długie listy chętnych w urzędach na przydział lokalu mieszkalnego.
Idea wymiany gruntów pochodzących od gminy lub z Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za mieszkania, może okazać się najlepszą metodą do zrealizowania rządowego programu – Mieszkanie Plus.
Przypomnijmy, że jego celem jest zwiększenie poziomu mieszkań do ponad 400 przypadających w Polsce na 1000 mieszkańców. Ma się tak stać do 2030 roku.
Czytaj także: Grunty dla inwestorów za mieszkania dla gmin, projekt nowej ustawy
Mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach
Inwestorzy, deweloperzy również skorzystają na tej ustawie. Ułatwi ona dostęp do atrakcyjnych lokalizacji, dobrze skomunikowanych, gdzie warto inwestować.
Położenie nieruchomości jest jednym z kluczowych elementów wpływających na sprzedaż.
Kolejny plus to zapowiadane zmiany umożliwiające dodatkowo remontowanie i przebudowywanie istniejących budynków.
Szybsze procesy inwestycyjne
Nowe przepisy wpłyną też na przyśpieszenie procesu inwestycyjnego.
Atutem jest to, że proponowane grunty muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub musi być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.
To w parze ze znowelizowanym we wrześniu prawem budowlanym powinno przynieść wymierne korzyści.
Renata Pastwa, Dyrektor PR i Komunikacji HRE Investments