Poradnik dla firm: jak prowadzić efektywny biznes
Właściciele firm powinni zdawać sobie sprawę jak mogą uniknąć pojawiających się problemów, dopiero wtedy w efektywny sposób wspomogą swój biznes oraz usprawnią jego działanie.
Płynność finansowa rozwija biznes
Jednym z najtrudniejszych, ale najbardziej krytycznych aspektów prowadzenia firmy jest budowanie budżetu. Często z powodu natłoku zadań właścicielom firm ciężko jest znaleźć czas na zadbanie o płynność finansową własnego przedsiębiorstwa. W celu uniknięcia takich sytuacji należy skupić się na dokładnym rozplanowaniu przepływu pieniędzy i budżetem, ponieważ może to doprowadzić do niestabilności finansowej przedsiębiorstwa. Zaledwie w pierwszym kwartale 2019 roku upadłość ogłosiło 285 podmiotów gospodarczych, co w ujęciu rocznym oznacza 10 proc. wzrost r/r. Jedną z głównych przyczyn ich bankructwa jest wzrost obciążeń podatkowych oraz trwała utrata płynności, spowodowana m.in. opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów. W przypadku zaległych faktur przedsiębiorcy mogą skorzystać z darmowych narzędzi, żeby zaoszczędzić swój czas. Jednym z rozwiązań jest oferowany przez Finiatę Generator Wezwań do Zapłaty. Darmowe narzędzie dostępne na stronie finiata.pl oferuje gotową receptę na rozwiązanie problemów. Wystarczy wejść na stronę i wpisać termin zapłaty faktury – narzędzie wskaże możliwe sposoby dalszego postępowania, np. gotowy wzór pisma, w którym można zawrzeć wezwanie do zapłaty.
– Przedsiębiorcy potrzebują łatwego dostępu do otwartej linii finansowej, z której fundusze mogą przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel, w zależności od potrzeb firmy. Wiemy, że prawie połowa właścicieli polskich biznesów ma problemy z terminowym otrzymywaniem należności. Opracowaliśmy nowy elastyczny produkt dla przedsiębiorców – FlexKapitał, który odpowiada na najważniejszy problem rynku – płynność finansową. Wiemy, że potrzeby w zależności od branży mogą się diametralnie różnić, dlatego dajemy przedsiębiorcom wolną rękę na wydatkowanie tych funduszy” – komentuje Alexander Beresford, CMO Finiata.pl.
Deleguj zadania
Czas jest najcenniejszym zasobem. Wraz ze wzrostem przepracowanych godzin, spada efektywność – ciągłe przeskakiwanie pomiędzy różnymi tematami odbywa się kosztem nawet 40 proc. czasu pracy każdego dnia. Jeśli przedsiębiorca zamierza rozwijać biznes, potrzebuje zaufanych ludzi do pomocy. Delegowanie obowiązków i dobra organizacja czasu pracy personelu daje pełną kontrolę nad bieżącymi sprawami, pozwala skupić się na aktualnych priorytetach i właściwym rozwoju biznesu.
Unikaj wypalenia zawodowego
W biznesie zwycięzcami są przedsiębiorcy, którzy uparcie dążą do celu, podczas gdy inni rezygnują w przedbiegach. Można w łatwy sposób osiągnąć sukces unikając przepracowania i nadgodzin. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest efektywne planowanie czasu pracy i pilnowanie listy zadań.
Obecnie pracujemy coraz więcej. Według badań średni czas pracy wydłuża się, a tradycyjny 40-godzinny tydzień pracy wzrasta do 47. “Po godzinach” w pracy zostaje bardzo duża część przedsiębiorców – 20 proc. pracuje 50-59 godzin tygodniowo, 12,5 proc. – 60-69 godzin, a 5 proc. nawet ponad 70 godzin. Im dłużej właściciel biznesu pracuje bez odpoczynku, tym bardziej zwiększa się jego poziom przepracowania. Taki wysiłek wyczerpuje psychicznie oraz fizycznie, a przez nieustanne wydzielanie hormonów stresu prowadzi do powstawania długofalowych problemów ze zdrowiem oraz syndromu wypalenia zawodowego, a co za tym idzie dekoncentracja, nieuwaga i rozdrażnienie.
– Wielozadaniowość, do której są przyzwyczajeni prowadzący własny biznes, najbardziej sprzyja wypaleniu zawodowemu. Regularna praca po godzinach, presja czasowa, wysoki poziom stresu organizacyjnego – wszystkie te czynniki wpływają na to, że odkładamy realny rozwój biznesu na dalszy plan. Aby tego uniknąć warto skorzystać z narzędzi, które ułatwiają prowadzenie firmy” – Alexander Beresford, Finiata.pl.
Podróż przedsiębiorców do sukcesu przeplata się z wieloma przeszkodami. Warto jasno określić cel i podejmować rozsądne decyzje finansowe. Właśnie z powodu podejmowania złych decyzji i utraty płynności finansowej, nie przeżywa średnio 1/3 mikrofirm w ciągu pierwszego roku działalności.