To nie koniec procesu konsolidacji banków w Polsce?

To nie koniec procesu konsolidacji banków w Polsce?
Fot. stock.adobe.com/daniilantiq2010
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Procesy konsolidacyjne w polskim sektorze bankowym będą kontynuowane, bo na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze, wynika z wypowiedzi prezesa ING Banku Śląskiego Brunona Bartkiewicza.

#BrunonBartkiewicz, prezes @INGBankSlaski: na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze #banki #INGBankSlaski

„Polska niekoniecznie jest wielkim motorem procesów konsolidacyjnych. Polska jest miejscem, w którym nie wszystkie banki mogą być wystarczająco rentowne. W wyniku splotu wielu okoliczności, mniejsze banki i te o charakterze monoproduktowym mają kłopoty ze sprostaniem nowym wymaganiom regulacyjnym, nowym obciążeniom finansowym i nowym obciążeniom kapitałowym. W związku z tym mają zyski o połowę mniejsze niż kilka lat temu” – powiedział Bartkiewicz w rozmowie z ISnews.tv.

„Mniejsze banki spośród banków komercyjnych tracą logikę bycia na rynku i one są poddane procesowi sprzedaży, czyli poszukują nowego właściciela, który jest do tego celu stworzony” – dodał prezes.

Liczba banków komercyjnych w Polsce spada

Podkreślił, że liczba banków komercyjnych w Polsce spada i ten proces będzie kontynuowany, ale nadal jest ona znacząca – to 7-8 większych banków. Wskazał, że „być może będą jakieś większe ruchy wśród większych graczy”, ale decyzje będą podejmowane przez zagraniczne spółki – matki, a więc poza Polską.

„Ich źródła (decyzji – przyp. red.) nie będą na rynku polskim. Ich źródła będą wśród właścicieli – tak jak w przypadku UniCredit – a więc mamy dość istotną zmianę, która może się toczyć” – powiedział Bartkiewicz.

Wskazał, że większe banki w Polsce mają ograniczone możliwości dalszego wzrostu skali działania.

„Kiedy mówimy o konsolidacji, mówimy raczej: Duży poszukuje budowy skali. A duże banki w Polsce z przyrostu, czy ze skokowego zwiększenia swojej aktywności nie osiągają już tak wielkich efektów skali” – powiedział Bartkiewicz.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

Źródło: Lesław Kretowicz, ISBnews