Samorządowe gabinety polityczne – propozycja zmiany przepisów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pracownicy.01.250x167Samorządowe gabinety polityczne to utworzone w urzędach, gminach, starostwach powiatowych, czy urzędach marszałkowskich stanowiska doradców i asystentów. Sposób ich powoływania i działania określają konkretne przepisy, których wykreślenia domaga się poselski projekt ustawy o pracownikach samorządowych.

Chodzi przede wszystkim o szczędnosci w wydatkowaniu środków publicznych. Autorzy tekstu przekonują, że takie gabinety polityczne są jednostkami zbędnymi, generującymi duże koszty. Szacuje się, że oszczędności, które mogłaby przynieść likwidacja gabinetów wyniosą 500 mln w skali roku, co pozwoli spożytkować tę kwotę na działania antykryzysowe.

Tymczasem Rada Ministrów uważa, że przyjęcie proponowanych rozwiązań spowoduje powrót do stosowanej wcześniej praktyki zatrudniania asystentów i doradców na stanowiskach urzędniczych, funkcjonujących w strukturach urzędów jednostek samorządu terytorialnego.

Obowiązujące teraz przepisy ograniczają liczbę doradców w zależności od wielkości danej jednostki, a umowy z nimi zawierane są umowami terminowymi, czyli zatrudnienie następuje na czas pełnienia funkcji odpowiednio przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę lub marszałka. Wcześniejsze rozwiązanie umowy może być dokonane z dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Rząd wytyka zaproponowanej zmianie nieścisłości. Chodzi przede wszystkim o sposób rozwiązania umowy z pracownikami obecnie zatrudnionymi w gabinetach politycznych z dniem wejście w życie ustawy.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl