Fundusze unijne – jak zostaną rozdysponowane?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

finanse.analiza.01.250xRok 2012 jest tzw. czasem śródokresowym, w którym podejmowane będą decyzje o przesunięciu funduszy w programach oraz o rozdysponowaniu dodatkowych środków pochodzących z krajowej rezerwy wykonania oraz dostosowania technicznego. Czego możemy się spodziewać w nowym unijnym budżecie? Czy wzrośnie ilość inwestycji realizowanych w trybie PPP?

Minister Elżbieta Bieńkowska zapowiada, że w programie Kapitał Ludzki pojawi się możliwość otrzymania pożyczki przez osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pomoc będzie udzielana na warunkach preferencyjnych w stosunku do oferty rynkowej i będzie wynosić maksymalnie 50 tys. zł. Takie wsparcie będzie można także uzyskać w systemie dotacyjnym – jak dotychczas – jednak taki system jest przeznaczony dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, np. dla niepełnosprawnych.

Uruchomione zostanie także nowe wspracie, które pozwoli zwiększyć wysokość funduszy szkoleniowych służących podniesieniu kwalifikacji pracowników. Wprowadzony zostanie także rodzaj wsparcia, dzięki któremu mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wdrażać do swojej działalności gospodarczej wynalazki, na które zdobyli patent.

Dodatkowe fundusze, które pojawią się w programie Infrastruktura i Środowisko zostaną skierowane na projekty związane z ochroną środowiska i rozwojem sieci drogowej. Wzmocniony zostanie także sektor kultury, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego.

Komisja Europejska zaopiniowała pozytywnie zaproponowane przez Polskę zmiany w programie Innowacyjna Gospodarka. Przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe 403 mln euro. Zwiększą się także środki na kapitał dla innowacji oraz dyfuzję innowacji.

Minister Bieńkowska zapowiedziała także, że po 2013 roku wzrośnie znaczenie systemu finansowania Jessica i Jeremie. Chodzi o odejście od tradycyjnego dotacyjnego wspracia beneficjentów na rzecz pośredników finansowych.

W związku z tym, że kolej nie ma przygotowanej wystarczającej liczby projektów, nie jest w stanie wykorzystać całości dotacji dla niej przewidzianej. Dlatego też podjęto decyzję o przesunięciu 1,2 mld euro na inwestycje drogowe. Obecnie trwa audyt, który wykaże ile środków polska kolej będzie w stanie wykorzystać.

Minister zapowiada także promowanie PPP, które jest dla samorządów szansą na finansowanie ważnych inwestycji. Trwają prace nad poszerzeniem bazy wiedzy i dobrych praktyk oraz bazy kompleksowego doradztwa prawnego, wzorcowych dokumentów i procedur.

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl