Bilans projektów w formule PPP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budowa.inwestycja.300xFirma doradcza Investment Support opublikowała raport o tytule "Rynek PPP w Polsce 2011". Według danych w nim zawartych najprężniej w formule PPP działały województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie - zgłoszono w nich po 7 inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Po 5 projektów w PPP ogłoszono w opolskim, 4 w mazowieckim. W 2010 roku liderem było województwo małopolskie, które pracowało nad aż 13 projektami. W roku 2011 podmioty publiczne ogłosiły 42 projekty planowane do realizacji z partnerami prywatnymi. 18 z nich to projekty ogłoszone na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, 24 natimiast dotyczyły koncesji. 36 ogłoszeń było zupełnie nowych, tzn. nie były kontynuacjami projektów z poprzednich lat.

Większość projektów (28) zostało ogłoszonych przez miasta i gminy. Największą popularnością cieszył się sektor sportowo – rekreacyjny – 8 postępowań oraz infrastruktury miejskiej i komunalnej – 5 postępowań. W 10 przypadkach zaistniała możliwość finansowego zaangażowania podmiotu publicznego, a w 27 na 37 projektów poinformowano o wynagrodzeniu dla partnera prywatnego w postaci wyłącznego prawa do eksploatacji obiektu czy infrastruktury.

Prognozy na rok 2012 są bardzo obiecujące. Według autorów raportu ilość projektów realizowanych w ramach PPP będzie sukcesywnie wzrastać. Dąbrowa Górnicza ogłosiła kontynuację projektu drogowego, Urząd Marszałkowski w Kujawsko-Pomorskim postępowanie na opracowanie modelu remontu i utrzymania dróg, Kraków i Warszawa zapowiadają rozpoczęcie inwestycji komunalnych, Warszawa, Poznań, Kraków, Olsztyn i Gdańsk – projektów parkingowych, Łódż i Olsztyn – projektów sportowych.

Żródło: www.portalsamorzadowy.pl