800 mln euro podatków zapłaciły Rosji zachodnie banki w 2023 roku
Jak podaje Financial Times największe zachodnie banki, które pozostały w Rosji, zapłaciły w zeszłym roku Kremlowi ponad 800 mln euro podatków, co stanowi czterokrotny wzrost w stosunku do poziomu przedwojennego. Podatki zapłaciły też rosyjskie oddziały banków amerykańskich, między innymi Citigroup i JPMorgan.
Zagraniczne korporacje, w tym banki, nawet gdyby chciały wycofać się z Rosji, to nie mogą.
Rosyjski rząd wyznacza, komu zagraniczne korporacje mają sprzedać swoje aktywa, co w praktyce oznacza, że mogą je przejąć po znacznie zaniżonych cenach tylko dobrze widziane przez Kreml rosyjskie spółki. W dodatku zagraniczne korporacje otrzymują w takich sytuacjach zapłatę w rublach
Siedem największych europejskich banków pod względem aktywów w Rosji to: Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa, Sanpaolo i OTP. Mimo ograniczenia działalności w Rosji odnotowały one w roku 2023 łączny zysk w wysokości ponad 3 mld euro. Zyski częściowo zostały wygenerowane ze środków, których banki nie mogą przenieść do kraju macierzystego.
Wysokie zyski zagranicznych banków w Rosji to skutek wyższych stóp procentowych, a także, paradoksalnie, międzynarodowych sankcjach nałożonych na rosyjskie banki. Sankcje pozbawiły ich rywali na rosyjskim rynku dostępu do międzynarodowych systemów płatności i zwiększyły atrakcyjność zachodnich banków dla klientów.
Czytaj także: Europa coraz mniej zależna od importu surowców energetycznych, zwłaszcza z Rosji
Raiffeisen Bank International (RBI) liderem wśród zagranicznych banków
Ponad połowa płatności podatkowych europejskich banków przypada na austriacki Raiffeisen Bank International (RBI), który ma największą ekspozycję w Rosji wśród zagranicznych pożyczkodawców. Rosyjskie zyski RBI wzrosły w latach 2021-2023 ponad trzykrotnie do 1,8 mld euro i stanowią połowę całkowitego zysku austriackiej grupy. W roku 2021 działalność w Rosji dawała austriackiej grupie 1/3 łącznych zysków.
Oprócz regularnych podatków Raiffeisen zapłacił w ubiegłym roku dodatkowo 47 mln euro opłaty nadzwyczajnej, którą Kreml nałożył na niektóre firmy.
RBI wielokrotnie zapowiadał wycofanie się z Rosji, ale wciąż prowadzi tam działalność, za co był krytykowany przez Europejski Bank Centralny i Departament Skarbu USA. RBI zmniejszył kredyty w Rosji o 56% w porównaniu z początkiem 2022 roku.
Czytaj także: Ukraina nacjonalizuje należący do Rosjan bank
Banki zachodnie próbują ograniczyć swoją obecność w Rosji
W Rosji pozostały, ale znacznie ograniczyły działalność: niemieckie banki Deutsche Bank i Commerzbank oraz węgierski OTP. Włoski bank Intesa stara się sprzedać swój oddział w Rosji, ale jeszcze nie sfinalizował transakcji.
Według Kyiv School of Economics amerykański bank Citigroup zarobił w roku 2023 w Rosji 149 mln dolarów i zapłacił 53 mln dolarów podatków. Był czwartym największym podatnikiem wśród zachodnich banków w Rosji. Inny amerykański gigant, JPMorgan, zarobił 35 mln dolarów i zapłacił 6,8 mln dolarów podatków.