34. rocznica wybuchu w Rotundzie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130215.rotunda.250x15 lutego 2013 roku mijają 34 lata od tragicznej eksplozji w Rotundzie. W wyniku wybuchu gazu zginęli lub zostali ranni pracownicy i klienci Banku oraz przypadkowi przechodnie. Była to największa katastrofa w historii powojennej Warszawy.

Jak co roku o  godzinie 12.37 rodziny ofiar wypadku, przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego uczczą minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli oraz złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary z 1979 roku.

W wyniku wybuchu śmierć poniosło 49 osób, a 135 osób zostało rannych. W czasie eksplozji w budynku przebywało 170 pracowników i około 300 klientów. Budynek został kompletnie zniszczony, wszystkie kondygnacje zapadły się do podziemi, uszkodzone zostały też pobliskie domy. W akcję ratunkową zaangażowanych było ponad 2000 osób. Wśród nich byli strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy, którzy spontanicznie włączyli się do akcji niesienia pomocy.

Śledztwo wykazało, że przyczyną wybuchu był nieszczęśliwy wypadek. Rotunda szybko została odbudowana i zmodernizowana. Pierwszych klientów oddział przyjął pod koniec października 1979 roku.

Zapraszamy do udziału w uroczystości rocznicowej.

Fot. S. Zubczewski

Źródło: PKO Bank Polski