2,5 mld zł dla EFL z sekurytyzacji portfela wierzytelności leasingowych
W październiku 2024 roku EFL sprzedał do spółki celowej EFL Lease ABS 2024-1 DAC portfel wierzytelności leasingowych o wartości 3,2 mld zł, który stanowi zabezpieczenie obligacji objętych przez inwestorów. W jego skład weszły umowy leasingu na samochody osobowe, ciężarowe oraz sprzęt i maszyny. Wyemitowane obligacje są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej opartej na jednomiesięcznym WIBOR.
Transakcja ma 3-letnią strukturę odnawialną, co oznacza, że spłacona część portfela sekurytyzowanego może zostać zastąpiona nowymi należnościami leasingowymi, a wykup obligacji rozpocznie się dopiero po zakończeniu okresu rewolwingowego.
Czytaj także: Grupa EBI i EFL łączą siły, aby wesprzeć sektor MŚP nowym finansowaniem
Kolejna transakcja sekurytyzacji EFL
Była jest to trzecia sekurytyzacja tradycyjna true sale przeprowadzona przez EFL i pierwsza która otrzymała status STS (simple, transparent and standardised).
Doradcami EFL w przygotowaniu programu byli Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, ING Bank N.V oraz Santander CIB.
– Sekurytyzacja już na trwałe wpisała się w politykę dywersyfikacji źródeł finansowania Grupy EFL.
Zapewnia stabilne środki, umożliwiając realizację naszej wizji długoterminowego wspierania sektora polskich przedsiębiorstw.
Dziękujemy naszym wieloletnim partnerom za udział w transakcji i cieszymy się, że do ich grona dołączyli nowi inwestorzy – powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL S.A.
– Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny wspierać EFL przy transakcji sekurytyzacji portfela wierzytelności.
Wraz z innymi podmiotami służyliśmy doradztwem oraz zapewniliśmy finansowanie kupując część obligacji wyemitowanych przez spółkę celową.
Dziękujemy zespołowi EFL za zaufanie i życzymy dalszych sukcesów – powiedział Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Inwestycje | Skąd wziąć pieniądze na skok w przyszłość
Sprzedaż wierzytelności do spółki celowej jest neutralna dla klientów EFL, który pozostał stroną umów leasingowych i w dalszym ciągu będzie je obsługiwał.
Sekurytyzacja to sposób pozyskiwania finansowania wykorzystywany przez instytucje finansowe posiadające wysokiej jakości portfel należności, który może zostać wyodrębniony i przeznaczony do zabezpieczenia środków pozyskiwanych od inwestorów.